V tomhle článku ti ukážu, jak si můžeš koupit jakýkoliv ETFko z USA, jako je Spy, Voo, SCHD, Nobl, TQQQ, a to relativně jednoduše a nebude tě to stát prakticky nic navíc. žádný opce, žádný cfd, žádný kvalifikovaný status, prostě jenom založení účtu a nakoupení ETF, tak jak jsme zvyklí.
Nejedná se o žádný formát investiční ani daňové rady. Divák na sebe přebírá veškeré riziko při aplikování informací v tomto příspěvku.
Pokud jsi jako já, tak pravděpodobně investuješ převážně do ETFek. ETF je v podstatě fond více akcií obchodovanej na burze, stejně jako jakákoliv jiná akcie samostatný firmy. Bonusem je ale vestavěná diverzifikace. A pokud stejně jako já sleduješ spoustu videí z USA, tak víš, že Američani mají k dispozici úplně jiný ETFka než my Evropani. A to většinou i za lepších podmínek. Tak například:
Jedna z nejpopulárnějších ETF sledující 500 největších společností v USA, a to S&P 500 – VOO, Má v Americe:
- Poplatky za správu 0,03% ročně.
- Díky svým vyšším objemům a likviditě má daleko menší buy/sell spread.
Evropský ekvivalent, IUSA, oproti tomu:
- Poplatky za správu 0,07% ročně.
- Větší buy/sell spread, protože se prodává menší objem.
V danění není nejmenší rozdíl, s dividendama je to stejně, v obou případech strhává Amerika 15% už u zdroje. USA sice neposkytuje akumulační ETF, ale protože v daních není rozdíl, beru akumulační ETF spíš jako nevýhodu. Protože dividendy z nich nikdy nedostanu na účet, musím prodat akcie, pokud chci peníze vytáhnout z fondu. Kdežto při distřribučním fondu si můžu sám určit, co s dividendama budu dělat. A hlavní výhoda? USA nabízí sakramentsky větší výběr, zejména, pokud se bavíme o dividendových ETFkách. SCHD a Dividend aristocrats, ticker NOBL jsou jen jedni z mála. Možná si teď říkáš; “Tyjo, to neni problém, tak si prostě koupím to americký ETFko a bude to, no ne?”
Víš co, já jsem si říkal to samý. A pak jsem se dozvěděl jednu věc, která mi vyrazila dech. Evropani si totiž nesmí koupit americký ETFka. Zkrátka a dobře se EUSSR nechala slyšet, že v rámci “ochrany” investorů nám extrémně zkomplikuje situaci. Takže ten, kdo se o tyhlety věci zajímá, má zkrátka a dobře pech. To je paráda co?

Všechno začalo, když jsem byl ještě jednoduchej investor, kterej prostě chtěl jen mít indexový ETFko S&p500 a nic jinýho ho nezajímalo. Pravidelně bych do něj přisypával pomocí dollar cost averagingu, a mnul bych si mezitím ruce. Pro s&p 500 fond VOO máme pár Evropských alternativ. K tomuhle účelu jsem si vybral brokera Degiro, který působí i v česku. Určitě už jsi o něm slyšel. Tehdá mi přišel naprosto nejlepší, protože za pravidelný měsíční nakupování, spojený i s převodem korun na eura a dlouhodobý držení, mi nevznikaly naprosto žádný poplatky. Člověk jednoduše poslal na Degiro pár tisíců, převedl si je zdarma na eura a vybral si z omezený nabídky ETFko, který měl nárok koupit naprosto bez poplatků. No to byla paráda. Jednoduchej plán, žádný poplatky, nakoupit jsem od poslání peněz mohl do dvou dní, a portfolio pěkně rostlo.
Moje ETFko bylo v tý době Ishares CORE UCITS s&p500 – neboli IUSA, prodávaný v eurech na amsterdamský burze XETRA. K tý zkratce UCITS, se ještě dostaneme, ta je totiž důležitá. Něco přes rok tenhle systém fungoval naprosto bezproblémově. A pak, najednou, v březnu roku 23, přišel od degira email: (kvůli regulacím PRIIPS si nebudete odteď schopni koupit některé ETF v našem katalogu…Tyto ETF jsme zablokovali, dokud nebudou příslušné dokumenty doplněny…)


Tak si říkám; “Hele mám jenom to jedno ETFko, který je navíc pravděpodobně extrémně populární, a upřímně, pro většinu lidí je to naprosto jedinej důvod, proč vůbec používají Degiro. Tohle ETFko určitě nebude omezený, že?“ HAHAHA. Takže broker, kterýho jsme si pracně zřizoval kvůli jedinýmu důvodu, a to je koupě S&p500, mi ZAKAZUJE tohle ETFko koupit? No já jsem zuřil…
Hlavním problémem bylo, že podle jakýhosi novýho evropskýho zákona PRIIPS MIFID2, musí každý ETFko mít KIID, neboli Key investor document. Prostě dokument popisující nějaký základní údaje o tom ETFku. A dokonce to musí být v mateřským jazyce investora. No a i přesto že Degiro je aktivní na českým trhu, tak to tyhle ETFka rozhodně neměly. No a tak jsem začal hledat jinačí brokery. Ukázalo se, že například Interactive Brokers umožňuje klientům tyhle ETF bez KIID v češtině nakupovat. Proč? Protože údajně byli při zakládání účtu tak chytří, že si do podmínek dali, že investor rozumí anglicky, a tím pádem mu stačí KID v angličtině.
A bylo vyhráno, moje další volba je IBKR. V tu chvíli už jsem ale rozmýšlel, že bych rád investoval do SCHD. Což je perfektní americký dividendový ETFko s parádními vlastnostmi. Tak si založím účet u IBKR, ověřím si, že S@p500 IUSA zde lze skutečně bez problémů koupit, a je tomu tak. No a tak si najedu na SCHD, obchodované v dolarech, kliknu na KOUPIT, A co se nestane? “Tento produkt si nesmíte koupit” KRUCINÁL UŽ ZASE? Můžu vám říct, že jsem opět zuřil.
Pojďme se ale podívat proč. MIFID2 říká, že každé ETF, které mohou společnosti prodávat Evropanům, musí mít KIID. Pokud ho nemají, tak smůla. A protože KIID je jenom evropská blbost, tak žádné americké ETF se nebude obtěžovat s tím, aby KIID vydalo. Byť jen v angličtině. Dokonce jsem někde četl, že ta problematika je natolik složitá, že poskytnout plnohodnotné KID by bylo pro americké ETFka dokonce nelegální podle jejich zákonů. Takže to rozhodně nemáme očekávat. Konkrétně, žádný broker, který má pobočky nebo firmy v Evropě, nesmí prodávat americké ETF bez KIID. DŮLEŽITÝ JE ZMÍNIT, ŽE NAKUPOVAT AMERICKÝ AKCIE NENÍ PRO EVROPANY NIJAK NELEGÁLNÍ. Nelegální je pouze pro brokery, kteří působí v EU, prodávat nám akcie bez KIIDu.
TAK CO TEĎ?
Začal jsem hledat na internetu, jak tuhle blbost obejít. Přece se nenechám omezovat na to, co si můžu koupit, když pro mě jsou ETF v Americe mnohem bezpečnější, logičtější a levnější, než evropské varianty? A tady se zase dostáváme k té zkratce UCITS. Tou se totiž označují ETF varianty, které lze prodávat v EU, obvykle jsou zakládané v Irsku a jsou obchodované v eurech. Tohle omezení považuju za naprostej výsměch a komplikování možností investorů, kteří se trochu víc zajímají o to, do čeho investují.
Pokud chceš obejít MIFID2 omezení, tak první, co na tebe vyskočí je, že musíš být kvalifikovaný investor v EU. Jsou Zde tři kritéria, z nichž musíš splnit alespoň dvě, aby ses stal kvalifikovaným investorem.
- Musíš každé čtvrtletí pohybovat s velkým množstvím peněz (asi 200k euro)
- Musíš mít majetek v hodnotě alespoň 500k euro.
- Musíš být expertem nebo pracovat v oblasti investic alespoň 1 rok.
Já bych osobně splnil to třetí kritérium, ale na to první nemám šanci, nejsem a nechci být trader. A kde mám proboha sehnat 12 milionů korun, když zrovna začínám investovat? Takže pravidlo 2 taky padá…
Takže tohle je bez šance.
A CO DALŠÍ MOŽNOSTI?
-
- Opce – Americký ETF si pořád můžeš koupit pomocí opcí. Upřímně, teď když o nich vím něco víc, zní to jako fajn možnost, ale předtím se mi tohle rozhodně nechtělo řešit. Zaprvé musím mít dostatek peněz na to, abych si koupil 100 kusů akcie, a můžu vždy kupovat jen po stovkách. Za druhé je možné, že tam budou nějaké daňové problémy, a za třetí, musím na opce mít povolení. Od toho jsem tedy upustil.
- CFDs – Neboli contract for difference je způsob, jak přes amerického brokera nakoupit akcie ETF pomocí derivátů. Upřímně mi tohle zní jako šaškárna. ve skutečnosti člověk nevlastní přímo akcie, ale dané CFD, které je s akciemi spojeno. Tenhleten postup nepodporuju, a je s ním spojeno větší riziko, tak se pojďme podívat na ten nejlepší. Odkaz na návod k CFD je nicméně v popisku videa, kdyby tě to zajímalo
- Založení účtu na platformě, která nepůsobí v EU, ale přijímá evropské klienty.
A to je přesně TastyTrade, dřív nazývaná TastyWorks. Tahle platforma se primárně zabývá obchodováním s opcemi, ale to neznamená, že si na ní nemůžeme nakupovat ETFka a prostě je držet. Navíc to znamená, že většina poplatků bude právě z prodejů opcí, a nákup ETF je prakticky zdarma.

JAK TAHLE STRATEGIE FUNGUJE?
Jednoduše, TastyTrade působí jen v USA, ale přijímá evropské klienty. Takže si stačí založit účet, poskytnout všechny informace, vyplnit W8ben (tady doporučuji jim ho radši poslat ještě znova na email podle návodu, protože mě ten můj defaultní W8ben neuplatnili a strhli mi pak 30% daň z dividend, místo 15%. Tyhle peníze už nikdy neuvidím). No a jakmile máte založený účet, tak už stačí jen poslat dolary, nakoupit ETFko a máme vyhráno. Počkat, poslat dolary?
AHA! Tady by mohl bejt problém. Američani to mají jednoduchý, mají dolar a víc měn řešit nemusí. Proto si na TastyTrade pošleš jenom dolary. No jo, to ale znamená, že ty dolary musíš mít. A jak je tam potom pošleš? Tohle je jediná problematická situace. Možná víš, že když si necháš převést měnu v bance, tak ti řeknou, že poplatky jsou nula, ale dají ti nějaký extrémně nevýhodný kurz o kterém ti radši ani neřeknou.
Řekněme, že euro je podle mezibankovního kurzu (to je kurz, za který si banky mění měny mezi sebou, tedy ten nejvýhodnější) přesně 25 korun. To znamená, že za 1 euro dostaneš 25 korun. Banka ti ale při směně eura dá mnohem horší kurz, klasicky 2 až 5 procent horší. Takže ti za tvoje euro dají třeba jen 23 korun a o dvě koruny jsi přišel. Pokud máš větší obnos, můžeš se typicky s bankou dohodnout na lepším poměru, ale i tak to bude třeba 0,1 až půl procenta. Takže pokud měníš sto tisíc euro, i tak můžeš přijít klidně i o 500 euro převodem. Nic moc, co?
Jedna z možností je použít služby, který se specializují na levnou konverzi měn. Určitě znáš Revolut, Wise nebo CurrencyFair. Obvykle tyhle platformy nabízejí konverzi měny s poplatkem kolem 0,4% i na menší částky. Další problém, o kterým jsem ti neřekl, je, že účet, na který budeš posílat dolary u TastyTrade, sídlí v USA. To zas tak moc nevadí. Ale pokud pošleš peníze z účtu v dolarech, který sídlí v česku (řekněme účet u jakýkoliv banky) na účet v dolarech sídlící v USA, bude tahle platba muset být zpracována nějakou middleman bankou v USA, se kterou má česká banka smlouvu. A tohle zpracování obvykle stojí až 20 dolarů, který ti strhnou z platby. No to není úplně hezký co?
A navíc, poslání peněz na TastyTrade funguje jen z některých účtů z těchto služeb. To je kvůli omezení firmy, která potom přiděluje příchozí platby na účty uživatelů v TastyTrade. Například Revolut nefunguje vůbec, Wise jen někdy, a CurrencyFair funguje vždycky.
Alternativa 1 by tedy byla:
Založit si účet na CurrencyFair.
- K tomu můžeš použít můj referral link, oba dostaneme 50 euro za nic, takže peníze zdarma.
- Potom si směníš koruny na dolary (počítej s poplatkem 0,4% za konverzi)
- Potom pošleš dolary normálním způsobem na svůj účet v TastyTrade pomocí ACH převodu, kde ti banka uprostřed strhne 20 dolarů za zpracování.
- Peníze máš na účtě do jednoho dne, a můžeš vesele nakupovat ETF. Poplatek celkem 20 dolarů plus 0,4% z částky.
Já ti ale ukážu alternativu, která tě bude stát nanejvýš dva dolary. S největší pravděpodobností bude všechno zdarma.
Už jsem tady zmiňoval interactive brokers. Pro mě je to moc fajn broker, protože má spoustu služeb a možností, a má rychlou podporu s relativně nízkými poplatky. Jedna ze služeb je i forexový trh. IBKR tedy umožňuje obchodovat s měnama. Protože akcie jsou na něm v nejrůznějších měnách, umožňuje ti IBKR měnit různé měny za ten nejlepší mezibankovní kurz. A každý převod stojí jen dva dolary. Mnohdy se stává, že ten kurz je ještě lepší, než jaký najdu ten den na googlu. Tím pádem se mi ty dva dolary poplatku vlastně zaplatí samy z toho rozdílu.
Doporučuju ale měnit měnu jen ve všedních dnech, kvůli aktuálnosti dat a dostupnosti Forexu. IBKR účet si můžeš založit přes můj referral link, a oba dostaneme akcie IBKR zdarma. Nejlepší fígl ovšem přichází teď. Pokud si převedeš koruny na USD v IBKR (což tě bude stát 2 dolary na poplatku), tvoje USD budou sedět na účtu, který má IBKR v USA. To znamená, že pokud si necháme přes IBKR poslat v našem jménu peníze rovnou do TastyTrade, který má účet taky v USA, nebudeme platit žádný zpracovatelský poplatek 20 dolarů a peníze nám navíc přijdou do jednoho dne. To je paráda že?
Chtěl bych tady přidat disclaimer. Tahle funkcionalita je něco, co ani IBKR ani TastyTrade výslovně nepodporují. Depozity by se měly dělat z účtu, který vlastním ve svém jméně. Nicméně můžu vám potvrdit, že tento přístup funguje, a spousta lidí v Česku i v EU ho používá. To zní všechno parádně, ovšem pozor, i tady je problém. Pokud si na IBKR pošlu peníze, všechny je převedu na dolary, a potom si je všechny odvedu ven z IBKR, tak se IBKR bude zlobit. Proč? Nechtějí totiž, aby je lidi využívali jen jako brokera na převod měn. Když pak dostaneš varování e-mailem, hrozí, že ti na účtu zablokují konvertování měny. Jak já tohle řeším? Stačí když si za část z převedených peněz koupíš nějaké akcie. Něco co chceš držet přímo na IBKR. Třeba ten zmíněný fond S&p500. Na tom už nezáleží.
Jaký podíl by bylo nejlepší použít u IBKR? Na začátku jsem nakupoval za asi 40 % převedených peněz, ale myslím si že ani s 10% by neměli problém a tak to i teď dělám. Zkrátka a dobře je to na tvém uvážení, teoreticky, pokud ti nepřijde varování, můžeš zkusit koupit jeden kus nějaké akcie a pravděpodobně to bude stačit. Zkrátka a dobře nepoužívej IBKR jen k převodu peněz, ale měj i nějaké pozice přímo tam, které budeš nakupovat před nebo po převodu měny. Pak nemůžou nic namítat.
TAKŽE JAK NA TO?
- Založ si účet na IBKR, pokud ho ještě nemáš. Referral zde.
- Založ si účet na TastyTrade.
- Pošli si koruny na IBKR. (trvá to jeden pracovní den, než peníze přijdou)
- Nech si všechny koruny převést na dolary. (to je okamžitě)
- Kup si libovolný počet nějaké akcie na IBKR za převedené dolary. (můžeš nakupovat okamžitě)
- Zbytek převeď na účet do TastyTrade. (bude trvat 2 až 3 pracovní dny, než budeš moc převézt konvertovanou měnu pryč z IBKR, První odchozí platba v měsíci je vždy zdarma, další 10 dolarů) Podrobný návod, jak vyplnit a správně odeslat platbu, jsem našel na jednom českém fóru, a odkaz najdeš opět v popisku.
- Za den budeš mít peníze v TastyTrade, kde si můžeš bez omezení a bez poplatků koupit cokoliv, co je k dispozici.
Sám tenhle způsob používám, a jsem s ním zatím nadmíru spokojenej. A do tý doby, než se ze mě stane kvalifikovanej investor, ještě dlouho budu. Až budeš v budoucnu chtít, nechat si všechny akcie převést z TastyTrade na IBKR, tak to stojí okolo 70 dolarů. Celkově je tenhle proces nakupování trošku složitější, trvá dohromady asi týden, ale je prakticky zdarma, a hlavně ti umožní vlastnit americký ETFka bez jakýchkoliv problémů.
A navíc jsem ti tu ukázal, jak si můžeš převést jakýkoliv množství měny za pouhý poplatek dvou dolarů. Hodně štěstí, získat podobný možnosti u nějaký banky nebo směnárny. Pokud se ti článek líbil, tak se přihlaš k pravidelnému newsletteru, plánuju publikovat spoustu dalších užitečných článků. Tak huzaah.