Proč je SCHD moje nejoblíbenější ETF

Nejedná se o žádný formát investiční ani daňové rady. Divák na sebe přebírá veškeré riziko při aplikování informací v tomto videu.

SCHD pravděpodobně v česku nikdo nezná, ale v Americe je to jedna z nejoblíbenějších dividendových ETF. Zejména za posledních pár let. A aby taky ne. Když se podíváme na její výkon, od doby co existovala, což je skoro 12 let, vychází nám to na celkovou roční návratnost 12%. A má krásnej dividendovej yield přes 3%. SCHD je momentálně moje největší pozice v portfoliu, a v tomhle videu ti popíšu, proč to tak je a proč je SHD podle mě to nejlepší ETF, který kdy existovalo. A pokud máš obavy, že si nebudeš moct koupit americký ETFko kvůli zákonům v EU, tak neboj, k tomu ti taky něco řeknu na konci článku. Tak pojďme na to!

Nejdřív bych ti rád vysvětlil, jaký jsou moje cíle, a co od svých investic na trhu očekávám. To aby ti dávalo smysl, proč je pro mě SCHD ta nejlepší ETF. A samozřejmě tvoje situace může být úplně jiná a tím pádem pro tebe třeba SCHD nebude to pravý, a tomu je třeba rozumět. SCHD má poměrně solidní dividendu. Každý čtvrtletí SCHD vyplácí dividendu, která momentálně dělá něco kolem 3,5 % ročně, a takový je i dlouhodobější průměr. Tohle je pro mě důležitý, protože mým cílem je za pár let jít do důchodu a nechat se živit mým portfoliem. Nejenom že chci z portfolia, žít, ale taky chci, aby neustále rostlo, tím pádem budu moct každej rok čerpat víc a víc. Růst je tedy tím pádem pro mě taky důležitej.

Určitě už jsi slyšel o pravidlu 4 %, to je v česku a i ve světě takový asi nejznámější pravidlo a metoda, jak žít z portfolia. V podstatě to vychází ze studie, která říká, že pokud člověk odprodá každý rok 4 % (+ inflaci)  svýho akciovýho portfolia a z těch 4% ročně žije, tak je velká pravděpodobnost, že mu portfolio vystačí na třicet a více let, a dokonce se ve většině případů tohle portfolio ještě mnohonásobně zvětší. V Česku máme navíc výhodu, protože pokud držíme akcie víc jak tři roky, tak z jejich prodeje nemusíme odvádět daň 15 % ze zisku, což je docela hustý. I přes to se mi ale nelíbí myšlenka, že bych musel část portfolia prodávat. Řekni mi, že jsem třeba divnej, ale prostě ta myšlenka, že se budu v čase zbavovat čím dál víc a víc akcií a budu jen doufat, že moje zbývající akcie porostou rychleji na hodnotě než ta část, kterou prodám, mi prostě přijde nepříjemná.

A tak jsem se rozhodl, že si radši vybuduju dividendový portfolio. Díky tomu můžu dividendy reinvestovat, a když budu chtít do důchodu, tak si je prostě pošlu na účet a to je všechno. Nemusím vůbec prodávat žádný akcie. Je tady samozřejmě maličká nevýhoda, protože dividendu mi vždycky zdaní buď v USA, nebo v Čechách, a to těma 15 procenty, kdežto když bych jen prodával akcie, upozorňuju po třech letech držení, tak bych neplatil na daních nic. Ale já to beru takhle: za prvý, pravidlo tří let s námi určitě nebude věčně, zrovna nedávno se diskutovalo o jeho zrušení, protože Čr tím přichází o ohromný peníze, který by jinak mohly téct do koryt, eeeh teda do státní kasy.  Za druhý, pokud se bavíme o klasických ETF fondech, který lidi obvykle drží a realizují na nich pravidlo 4 %, tedy odprodávají, pak by to jednoznačně byl buď S&p500 ETF a nebo MSCI world. A asi tě nepřekvapí, že i tyhle fondy mají dividendu. A z tý platíš daň v každým případě. Akorát se tahle daň už strhne v Americe, bez ohledu na to, jestli máš akumulační nebo distribuční fond. To jsi možná ani nevěděl co?

Takže jediná nevýhoda může být, že pokud držím SCHD, musím z její dividendy kolem 3,5 % vždy odvézt daň (což si USA strhává automaticky). A stejnou daň musím odvézt i z dividend u fondu s&p500 nebo msci world. Tahle daň bude samozřejmě zhruba 2 krát menší v reálných číslech, protože dividenda těchhle fondů je většinou kolem 1,5 % namísto 3 %+ jako u SCHD, ale pořád tam je. Takže ano, při držení SCHD zaplatím nějakou tu daň navíc, ale není to tak moc, a navíc mám k dispozici dost velkou dividendu (po zdanění zhruba 3 % ročně) ze které můžu poměrně solidně žít, jakmile si to usmyslím. A žádnej prodej akcií není potřeba.

Kompozice. Tady nad tím faktorem se nechci tak dlouho pozastavovat, to si můžeš vygooglovat, ale ve zkratce řekněme, že SCHD má určitý pravidla, podle kterých vybírá svoje substituenty. Je složená ze zhruba stovky firem a rebalancovaná ročně. SCHD šikovně upřednostňuje firmy z větší dividendou, ale to není jediný faktor. Kontroluje taky, jestli je firma stabilní a profitabilní a jestli má šanci dividendu do budoucna udržet a zvyšovat. Jedním z pravidel je i, jestli za posledních 10 let firma dividendu zvyšovala.

Co může bejt pro někoho nevýhodou je, že v SCHD nenajdeš typický růstový firmy, jako Microsoft, Apple, Nvidia a podobně. Prostě technologie. Tyhle firmy prostě v SCHD nejsou. Ač mě by bohatě stačilo prostě držet jen SCHD a nic jinýho, pokud se chceš podílet na růstovkách, který jsem tady vyjmenoval, bude určitě v pohodě zároveň vlastnit i třeba ten s&p500 fond, který jich má požehnaně. Stejně tak QQQM nebo DGRo není vůbec špatná volba. QQQM je vyloženě růstový fond, takže tehcnologický firmy ho v podstatě tvoří celej, a DGRO je taky dividendovej fond se solidní dividendou skoro 2,5 %, zato ale má velký podíl akcií právě v technologických growth firmách, jako Microsoft, Apple a podobně a nabízí zajímavý doplněk k SCHD. Sám zvažuju, že bych tenhle fond začal kupovat.

Tady se můžeš podívat na momentální složení top firem v SCHD. Jak vidíš, jedná se fakt o stabilní americký firmy s velkou dividendou a dobrou historií a růstem. Další důležitý faktor je výkon SCHD. Teoreticky by se dalo říct, že je to ta nejdůležitější metrika, pokud chceš budovat svoje bohatství. A v tomhle ohledu rozhodně SCHD nezaostává. Určitě jsi už slyšel, že dividendový firmy jsou stabilnější, ale nejsou tak dobrý na celkový výkon jako růstovky. A já s tímhle nemůžu tak úplně souhlasit. SCHD totiž za svou historii skoro 12 let stabilně poráží trh. A to je krásně vidět na celkový návratnosti 12 %, která je oproti dlouhodobýmu průměru trhu zhruba 10 % o dost lepší. A to i přes to, že z její vyšší dividendy odvedeš větší daň.

A pokud jsi jako já, tak si říkáš, že 12 let historie není dostatečný, protože to vlastně kromě covidu neprošlo žádnou pořádnou krizí. A máš pravdu. A víš co je nejlepší? Vzhledem k tomu, že SCHD kopíruje index Dow jones dividend 100, a tenhle index existuje už skoro 25 let, múžeme si na SCHD udělat backtesting a zjistit tak, jak by se mu dařilo za těchdle 25 let historicky. A hle, někdo už to udělal za nás, a víš, jakej je dlouhodobej výsledek za celý tohle období? 12 % ročně. No to je paráda. A to v sobě zahrnuje období třech velkých krizí za poslední dekády. SCHD se prostě osvědčila. Navíc v těžkých dobách SCHD nejde tolik dolů, jako třeba ten s&p500.

A to nejlepší? SCHD má za svou historii obrovský CAGR, což je roční navýšení dividend. Pokud plánuješ žít z dividend jako já, tak tě vůbec neovlivňuje pohyb trhu nebo krize. SCHD totiž svojí dividendu zvýšila každý rok za celých 12 let existence. To znamená, že její cena sice není stabilní, ale s každým rokem si můžeš dovolit víc, než rok předchozí. A na rozdíl od pravidla 4 % se nemusíš bát, že pokud trh klesne kvůli krizi, nebudeš si moct ty 4 % dovolit. Tohle je podle mě obrovská výhoda. Za rok 2023 sice navýšení dividend bylo poměrně slabý, jen asi 4 %, ale pokud se podíváme na roky předtím, není neobvyklý, že by SCHD navýšila svojí dividendu i třeba o 15 %. To je naprosto šílený, představ si, že pobíráš dividendu z SCHD třeba 10 000 měsíčně. A další rok SCHD navýší dividendu o 15 % a ty máš najednou 11 500 Kč. A další rok už třeba 13 2250 kč. Tohle udělá obrovskej rozdíl v důchodu.

Za posledních 12 let bylo průměrný navyšování dividendy u SCHD celkem 12 % ročně. To znamená, že se tvoje dividendy zdvojnásobí každých necelých 6 let. Představ si jít do důchodu s 20 000 měsíčně a za 6 let už ti místo 20 tisíc chodí 40 tisíc. No to je neuvěřitelný. A protože růst dividend jde vždy ruku v ruce s růstem ceny akcie, což je daný tím, že potom dividenda z ceny akcie zůstane zhruba konstantní, kolem těch 3,5 %, znamená to, že můžeme očekávat i zhruba 12 % růst ceny SCHD. A tak to opravdu za poslední roky zhruba bylo. A samozřejmě, poplatky za správu. Protože je SHCD pasivně spravovaný index z USA, jsou jeho poplatky fakt minimální. Prakticky menší, než jakýkoliv ETF, který máme dostupný v Evropě. A to jenom 0,06 %.

SCHD je prostě opravdu perfektní jak růstová mašina, tak i perfektní vehikl pro dividendy a jejich růst, bez ohledu na to jestli je reinvestuješ, nebo už z nich žiješ. A kdo by si nechtěl dopřát růst renty kolem 12 % ročně. Prostě pro mě jako dělaná. Parádní je že má člověk naprosto flexibilní ruku v tom, kdy chce začít čerpat dividendy a jít do důchodu. A i když bych začal dividendy čerpat hned teď, tak mi pořád zbývá nějakých těch 8 % růstu mýho portfolia ročně, i přesto, že dividendy nereinvestuju. To znamená, že i když už mě bude živit portfolio, i tak můžu očekávat zdvojnásobení jeho hodnoty za nějakých 8 až 9 let. Bez toho, aniž bych do něj cokoliv přihodil. Proti tomu prostě jakýkoliv důchodovej plán v česku bledne v porovnání. Když si vezmu, že bych se měl spolehnout na důchod od tohohle státu, tak se opravdu jenom směju. Už bych chtěl vidět, jak mi ho v mých 100 letech (to bude zhruba věk ve kterým půjdeme do důchodu, pokud vůbec) nastaví na minimální mzdu a valorizujou mi ho ani ne o inflaci. Proto se mega vyplatí si všechny tyhle věci zařídit sám ještě v mládí právě pomocí investic. A nakonec tyhle informace o tom, jak všechno funguje a že vůbec nějaký ETF a SCHD existuje jsou extrémně cenný, prakticky mají v čase hodnotu desítek milionů.

Pojďme se podívat, jak může vypadat takový typický retirement s portfoliem složeným z SCHD. Jakmile jdeš do důchodu, tak se teoreticky můžeš přestěhovat klidně do jinýho státu a snížit svoje výdaje, nebo si najít part time, který tě baví a něco si přivydělat, prostě možností je spousta. Pojďme ale vycházet z mediánu mezd v Česku, který na konci roku 23 činil 37 500 Kč. Ale bacha, to je zaprvý agregát, do kterýho jsou započtený všechny benefity, jako dovolený, stravenky, nemocenská a podobně, a navíc je tohle ještě částka před zdaněním. To znamená, že po odečtení benefitů a odvodů v úrovni 23 % je celková čistá mzda typickýho čecha zhruba 27 000 Kč.

Takže řekněme, že bych chtěl mít důchod 30 000 Kč čistýho měsíčně. A budu na tom ještě líp, než typickej průměrnej čech. Abych tohohle čísla měsíčně docílil s SCHD, kde budeme počítat 3 % dividend ročně po odečtení daně 15 %, budeme potřebovat 12 milionů korun. Noo to se nejeví jako úplně malá a reálná částka. Ale pozor. Pokud vím, že SCHD poroste zhruba 10 % ročně a dividendy dokonce 12 %, tak se můžeme prostě jen spolehnout na růst v čase. Pokud teda například máme zainvestováno 6 milionů, bude nám trvat zhruba 6 až 7 let, než nám tohle portfolio naroste na těch 12 milionů, a to naprosto bez jakýchkoliv dalších vkladů. Stejně tak pokud naspoříme 3 miliony, můžeme počkat zhruba 12 let, než se portfolio 2x zdvojnásobí. A upřímně, naspořit 3 miliony a počkat 12 let zní mnohem realitičtěji, než naspořit 12 milionů, co? A to je ta magie složenýho úročení a vysokýho dividendovýho růstu, který SCHD má na svý straně. 

A nakonec, jaké máme k SCHD alternativy v Evropě. Řekl bych, že pokud chceš najít podobné ETF s vysokou dividendou a dobrým úspěchem za posledních 10+ let, tak neuspěješ. Je tu pár ETFek, který nabízí kolem 3 % dividend yield, ale v žádným případě si ani jeden z nich nesáhnul na 12 % celkový návratnosti ročně, byť i 10 %. Obvykle je celková návratnost tak maximálně 7 %. A jako vždy, poplatky jsou mnohem vyšší než 0,06 % jako u SCHD. jak ale jistě víš, SCHD si v Evropě tak lehce nekoupíš, kvůli zákonům, který zakazujou brokerům v Evropě prodávat nám Americký ETFka. Ale nezoufej, podrobněji ti tuhle problematiku popíšu v tomhle videu, kde se zároveň i dozvíš, jak si můžeš SCHD poměrně jednoduše koupit i ty jako Evropan.

book

PŘIHLAŠ SE K PRAVIDELNÉMU NEWSLETTERU!

Přihlášení je potřeba potvrdit. Pokud ti e-mail nepřišel, zkontroluj si spam nebo hromadné zprávy.

Tvá cesta k lepší finanční gramotnosti může začít!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *