Před asi měsícem jsem releasnul článek s názvem “Jak si koupit Americké ETF jako Evropan”, a dostal jsem velice zajímavou zpětnou vazbu. Spousta lidí mělo doplňující otázky, a nebo mě upozornili na nejrůznější alternativy, z nichž většina byla obvykle dražší, než metoda kterou používám já, ovšem jedna z alternativ mě značně překvapila a tu bych ti tady přesně ke konci chtěl představit. Je to metoda, která tě bude stát všeho všudy maximálně 10 korun, včetně převodu měny za spotovej kurz, a od poslání peněz do investice do vybranýho ETFka ti zabere maximálně jeden den. Zároveň ti řeknu ve zkratce, proč jsou vlastně americký ETF zakázaný, jak to jednoduše obejít a jaký možnosti jsou, popíšu ti na co si dávat velký pozor při převodu měny a odpovím i na otázky většiny lidí.
A ještě zmíním, že jsem extrémní optimalizátor, a proto ty metody, který tu používám, jsou prakticky zdarma nebo mají minimální poplatky, ale jsou o to složitější. Pokud ti nevadí utratit třeba 8 dolarů na poplatku každý nákup a ještě půl procenta ztratit na převodu měn, tak samozřejmě můžeš použít i nějakou z ostatních metod, který tu budu zmiňovat jako nevyhovující. A zároveň se budeme bavit pouze o metodách, jak si koupit pravý nefalšovaný ETF. Žádný CFDs, žádný opce, žádný ucits alternativa, nic takovýho. O tom se můžeš víc dozvědět v mým minulým článku. Tak pojďme na to.
Nejedná se o žádný formát investiční ani daňové rady. Divák na sebe přebírá veškeré riziko při aplikování informací v tomto příspěvku.
PROČ JE ZAKÁZÁNO?
Nechci tu znova rozvádět proč jsou americké ETF zakázané v Evropě, to jsem víceméně udělal už v původním článku, který doporučuji přečíst jako první, a pak se můžeš vrátit k tomuhle. V jednoduchosti je to proto, že EU si vymyslelo, že každé ETF musí mít Key investor dokument, kde najdeš základní informace o fondu. Vlastně taková due dilligence. To by ještě dávalo smysl, problém je že americké ETF tenhle dokument poskytovat nechtějí nebo dokonce nemůžou, z hlediska legislativy v USA.
Co je o to srandovnější je, že tahle doslova pitomá legislativa ti tak vlastně zabrání investovat do amerických ETF, který jsou snad prakticky po všech stránkách lepší než evropský varianty (a víc si o tom můžeš zjistit v mým videu, který jsem dělal na portfolio čistě složený z amerických ETF a rozebírám tam proč jsou nejlepší) ale nechají tě bez problému obchodovat s těmihle ETFkama prostřednictvím například opcí nebo CFDs, který jsou daleko riskantnější než samotný ETFko. To je podle mě naprostá idiocie a nedomyšlenost. A já měl za to, že tahle legislativa platí bez rozdílu v celý Evropě.
Naštěstí to tak není, a oproti minulýmu článku tady musím upřesnit, že tuhle legislativu si může každý členský stát upravit. I česká národní banka si myslela, že tenhle zákaz prodávat americký ETF bez Klíčovýho dokumentu je naprosto na hlavu, a tak umožňuje borkerům v Česku tyhle ETF prodávat, ovšem pod podmínkou, že na ně klientům nebudou poskytovat poradenství a nebudou je ani aktivně nabízet. Proto může být složitý najít tyhle americký ETFka ve výběru některých brokerů, dokud vyloženě neznáš jejich ticker a nevyhledáš si je přímo sám. Na to, jaký možnosti jsou v rámci českých brokerů a nákupu US ETF, se podíváme za chvíli, já bych ti tu nejdřív chtěl shrnout mojí dosavadní metodu nakupování amerických ETF, kterou jsem podrobněji shrnul v mým posledním videu na toto téma.
Když jsem začal kupovat americký ETF, věděl jsem, že jediná bezpečná možnost je udělat tak přes brokera, který působí jenom v Americe a nevztahují se tak na něj evropský zákony, ale zároveň přijímá i klienty, kteří žijí v Evropě. A to byl právě TastyTrade. Problém je, že brokeři v Americe logicky přijímají jen depozity v dolarech. A samotný Americký ETF si taky koupíš jenom v dolarech. Takže začalo řešení dalšího problému, kde si změním koruny na dolary? Tady tě upozorním na jednu věc, kterou možná neznáš, a pokud to tak je, tak tě určitě hodně naštve. Ale tahle informace bude hodně cenná.
KURZY A KONVERZE MĚN
Pokud se ocitneš v situaci, kdy potřebuješ konvertovat měnu, co se při investování stává fakt často, tak tě asi nepřekvapí, že si za to banky a převodní společnosti účtujou spoustu poplatků. Takže dřív jsem často vídal nabídky, jako “převod měn” jednorázový poplatek 5 dolarů a podobně. Dneska už tohle není tak častý, a obvykle se naopak banky chvástají, jak žádný poplatek nemají a převod je zcela zdarma. Opak ale nemůže být dál od pravdy. Když jsem se o tomhle dozvěděl, tak se mi fakt vařila krev. Ten poplatek je totiž schovanej právě v kurzu danýho převodu.
Představ si to takhle; řekněme že česká národní banka zveřejní spotový kurz eura ke koruně 25 ku 1. To znamená, že jedno euro se směnuje za 25 korun, a naopak 25 korun se smění za jedno euro. To je jasný ne? Tomu se říká spotovej kurz, to je kurz, za kterej si mění banky peníze mezi sebou. Jak si jistě všimneš, je to naprosto férovej obchod z obou stran, není tam žádná marže. To je ale samozřejmě privilegium bank. Myslíš si, že my pouhý smrtelníci máme nárok na to samý? Tak to ani náhodou.
Když se podíváš na nějakou směnárnu, tak uvidíš, jak to zhruba je ve skutečnosti. Obvykle když bys kupoval eura, tak místo ceny 25 Kč ti naúčtujou třeba 25,3 Kč. takže zaplatíš o 10 % víc, než je férová cena, by se dalo říct. Stejně tak když bys chtěl prodávat eura, tak ti za jedno euro nabídnou jen třeba 24,7 Kč. Ani si toho nevšimneš, ale na svý transakci jsi právě tratil 10 %. 10 % je samozřejmě extrém. Ale kde myslíš že se nachází banky? Kolik si účtuje typická banka? Je to kdekoliv od 2,5 % až klidně do 6 %. To je něco tak nechutnýho. A to se vztahuje prakticky na všechno.
Posíláš český koruny na SEPA účet v Eurech? Bum 3 % ztratíš na převodu. Platíš kartou v Británii z účtu v eurech? Nebo vybíráš v bankomatu? Bum 3 % tratíš na převodu. Samozřejmě horší kurzy jsou hlavně pro menší platby a převody. Pokud jsi například firma, a převádíš třeba, já nevím, 100k euro do korun, tak si můžeš u banky vyhádat výhodnější kurz. Z mý zkušenosti ti třeba ČSOB na 100k euro je schopná dát kurz, na kterým tratíš asi 0,4 %. To už není tak špatný, ale víš o kolik jsi jedním převodem přišel? O 400 EURO! To je 10 000 korun. To jim přece nemůže procházet!
Takže v jednoduchosti, převádět si peníze u banky, nikdy nechceš. Jak se tomuhle běžně vyhnout?

REVOLUT
Pokud potřebuješ často konvertovat měnu, tak hodně doporučuju Revolut. Revolut je mobilní aplikace kam si můžeš spousta způsoby poslat peníze, a převézt si je za spotový kurz. To nejdůležitější je, že pokud směňuješ od pondělí do pátku, nebo platíš v tomhle období jejich kartou kdekoliv, tak až do množství 25k korun měsíčně je celej převod naprosto zdarma za spotový kurz a bez poplatku, a pokud tuhle částku přesáhneš, ztrácíš jen 0,4 % na kurzu, což docela jde. Je to to nejlepší řešení, pokud se měsíčně vejdeš do 25 000 Kč. Revolut je naprosto zdarma a pokud využiješ můj referral kód, tak si přes něj ještě můžeš vydělat peníze. Můj refferral kód najdeš tady. Naposledy když jsem si ho já založil, tak celej první měsíc jeli akci kdy stačilo každý týden zaplatit 4x kartou a dostal jsem 200 Kč za nic. Takže měním peníze zdarma a ještě jsem přes 600 Kč po započítání ceny fyzický karty v plusu. Vřele doporučuju pro převádění měn i pro cestování. Takže v jednoduchosti, používej Revolut na všechny převody. Lepší nabídku nenajdeš.
Moje metoda přes TastyTrade ovšem nebyla tak jednoduchá jako poslání peněz přímo z Revolutu, protože TastyTrade Revolut nepodporuje. Je tady zase další problém posíláním dolarů z účtu v česku nebo v Evropě, což Revolut má, do účtu, který je v Americe. Buď to nefunguje, a nebo budeš platit velký poplatky okolo 20 dolarů. A to rozhodně nechceme. Tak jsem hledal jinej způsob, jak zdarma převézt peníze a dostat je do TastyTrade. A našel jsem? Interactive brokers. To může znít překvapivě, ale IBKR samozřejmě neobchoduje jen s akciema. Mají totiž taky forexový trh, takže se tam dá obchodovat i s měnama. To znamená, že ti samozřejmě nebude účtovat nechutný maržový poplatky, jako to teď dělá spousta brokerů. Třeba Degiro nedávno zavedlo 0,25 % maržovej poplatek na převodu měn. Víš kolik tě to bude stát na dlouhým horizontu? Takže na IBKR si můžeš převézt jakou měnu chceš, a každý převod stojí jen 2 dolary. To je jediný poplatek. Jinak měníš za ten nejférovější spotový kurz. A to je hodně důležitý.
A jakmile máme peníze převedený, jak je teda dostaneme do TastyTrade? To je jednoduchý. IBKR má účty s dolary v Americe. To znamená že můžeme nechat IBKR automaticky poslat naše dolary přímo do našeho účtu v TastyTrade. Oba účty jsou v Americe, takže tam není žádný zpracovatelský poplatek. A tohle trvá obvykle jeden den maximálně. Je tady ovšem ještě jeden menší problém, a to fakt, že IBKR nebude spokojenej, pokud ho budeš používat jen na převod měn. To znamená že když si tam jen pošleš peníze, všechny je převedeš a pošleš si je všechny ven, tak ti dřív nebo později zablokujou možnost převodu měn. Tohle objedeš jednoduše, a to zkrátka tak, že vždycky nějakou malou porci peněz použiješ na nákup nějaký akcie v IBKR. Může to být cokoliv a i jedna akcie by měla stačit. Pokud chceš být safe, tak si kup vždycky třeba 10 % nějakých akcií na IBKR a zbytek si můžeš poslat do TastyTrade. Eeferral kód na IBKR najdeš tady. Takhle můžeš získat až 1000 dolarů v jejich akciích za nic.
Takže vesměs tahle metoda bude trvat 4 až 5 dní, protože po převodu musí měna zůstat sedět aspoň dva dny na IBKR, než si jí budeš muset poslat ven, a dohromady tě stojí i s převodem a nákupem ETF na TastyTrade pouze 2 dolary. Tomu říkám levná metoda! Ale ano, nemůžeš využít 100 % všech peněz na poslání do TastyTrade. část musí zůstat na IBKR. A pokud tě zajímá, jak je to s daněma z dividend, tak v tom není nejmenší rozdíl. Dividendu ti strhnou 15 % daní už v Americe, a na účet v TastyTrade ti přijde už zdaněná. V Česku už pak nic nedaníš, jenom bys měl přiznat, že jsi už danil v USA. Samozřejmě si nezapomeň na Tasty přidat formulář W8BEN, jinak ti strhnout 30 % a už to nikdy neuvidíš. A navíc si můžeš na Tasty zapnout drip, což je dividend reinvestment program, kterej ti bez poplatků tvojí dividendu sám reinvestuje do akcie, která jí vyplatila. Paráda.
A teď se pojďme podívat, na jaký alternativy mě lidi upozornili v komentářích a jaký s tím měli problémy.
MOŽNOSTI V ČESKU
Začněme nejdřív s tím jednodušším. A to je výběr brokerů, kteří působí primárně v Česku, a tím pádem mají od ČNB povoleno prodávat nám americký ETF.
Od brokerů, kteří sice působí v Česku, ale mají primární aktivity v EU, rozhodně možnost koupit si americký ETF nečekej. Dokonce ani LYNX, což je počeštěná verze IBKR, ti americký ETF prostě neprodá. Zároveň bychom chtěli najít něco, co je buď rychlejší a nebo levnější než metoda, kterou momentálně používám. To znamená něco co buď stojí celkově méně jak dva dolary a nebo je rychlejší jak 5 dní, nejlíp oboje. Jinak nemá smysl nepokračovat s kupováním přes IBKR a TastyTrade.
Máme tady takový dva hlavní kandidáty:

FIO BROKER
Jedná se o brokera od Fio banky. Můžeš tma najít většinu amerických ETF. Víš v čem je ale největší problém? Při nákupu akcie zaplatíš asi 8 dolarů poplatek a při nákupu většího množství dokonce 10 dolarů. Tak to je dost nechutný. A to ani nepopisuju fakt, že si tam sice můžeš konvertovat měnu, ale vzhledem k tomu, že se jedná o banku, můžeš hádat, jaký kurz ti tam napaří. Jo, o 2,5 % horší. Takže jsi ještě ani nenakoupil a už tvoje “investice” prodělala 2,5 %. Gratuluju. A až nakoupíš, jsi v díře o dalších 8 dolarů. Takhle mi to aspoň popsal kamarád, který pro FIO pracuje. Ano, je možný, že se dají do Fio Brokera poslat přímo dolary, který by sis tím pádem mohl převézt v Revolutu zcela zdarma každý měsíc, ale pořád zaplatíš tučnej poplatek 8 dolarů za nákup. Tak to asi nic.
PATRIA
Patria je takovej dost zastaralej broker, kterej má jen internetový rozhraní a jsem z něj trochu mimo. A vypadá to, že jí vlastní a neb os ní alespoň úzce spolupracuje ČSOB. tak to by lecos vysvětlovalo. Co jsem pochopil, tak Patria má poplatky mnohem horší než samotný Fio broker. Podle tadytoho to vypadá, že nákup na americký burze bude stát 15 dolarů přes internet. Je to teda spíš broker pro Čechy.
Údajně mají i směnárnu, ale prý je ten kurz ještě horší, než na Fiu. Hádal bych, že někde kolem 4 %. Samozřejmě člověk může dovnitř poslat rovnou dolary, který si smění třeba právě na Revolutu, ale hádej, kolik tě to bude stát, pokud nepošleš peníze předtím přes účet v ČSOB… Jo, 180 Kč poplatek za vklad, nebo asi 8 EURO. Takže ani Patria rozhodně nezní ideálně.


PŘEVODY MĚN POMOCÍ SLUŽEB ONLINE
Spousta lidí v komentářích namítalo, že vyšší poplatky za nákup jim tak moc nevadí, a převod měn můžou obejít nějakou jinou službou na převod, často zmiňovali třeba Roklen nebo EasyChange. Pojďme se na tyhle služby podívat blíž, a zjistíme, kolik člověk vlastně ztrácí. Když si najedu na easychange: vyskočí na mě tohle:


Jak jistě vidíš, je tam rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. A přesně tenhle rozdíl shrábně EasyChange jako poplatek. A to se chvástají že jsou bez poplatku. Navíc tenhle “dobrej” kurz platí jen ve všední dny v určitou dobu. Tady se můžeš podívat, jaký byl zrovna spotový kurz pro tuhle dobu:
A tady vidíš, co mi nabízí IBKR za moje dolary. Prakticky přesný spotový kurz (ač je za převod jednorázový poplatek 2 dolary). A Revolut není o moc horší, v podstatě minimální odchylka:


Kdežto použil-li bys EasyChange, tratil bys na svým převodu v porovnání s Revolutem zhruba půl procenta a s IBKR už skoro procento. Noo nic moc, když se to dá do souvislosti co?
A co třeba ten Roklen?


Takže asi tak. Drtivá většina převodníků online bude mít sama o sobě poplatek kolem 0,5 %. V takovým případě se okamžitě vzdáváš výnosu půl procenta. A i když použiješ třeba Revolut, kde je to prakticky nula, tak navíc použitím Fio nebo Patrie na samotný nakoupení akcií budeš ještě platit přes 200 Kč poplatek za nákup. A navíc se vystavuješ riziku, že poslání Dolarů do Fia nebo Patrie bude mít další spojený poplatky. Což například Patrie 100 % má, a to dalších 180 Kč. Fakt neideální. To jsme teda docela zklamaný. Zatím to opravdu vypadá, že moje zahraniční metoda přes IBKR a Tastytrade je ta nejlepší a nejlevnější. Ale pozor, máme tu ještě jednu českou variantu, která podle mě překoná všechny dosavadní možnosti.
BIRDWINGO
Birdwingo je aplikace, která vznikla dalo by se říct na Slovensku, majitelem je firma Tatrym s.r.o., která úzce spolupracuje se dvěma licencovanými brokery v Americe. Je to relativně nová a malá aplikace, která se zaměřuje na českej a slovenskej trh, a nabízí většinu evropských, amerických a asijských akcií, včetně ETF!
Sice nenabízí český akcie, ale to je nám upřímně jedno. Ty stejně nikoho nezajímaj žejo? Birdwingo má navíc vklady zcela zdarma, převody jsou taky zdarma a za spotový kurs a nákup akcie tě bude stát půl procenta poplatku, maximálně však 1 dolar. Takže nakupovat aspoň za 200 dolarů a víc se vyplatí.
Akorát bacha na vklad kartou, ten má poplatek 0,7 %, takže to nedělej.

Navíc má Birdwingo dobrý znázornění informací o dividendách, což se fanouškům SCHD bude hodit. Stejně jako na Tasty už dividenda přijde zdaněná 15 %, takže pohoda. Takže naprosto nejlepší metoda je poslat si koruny pomocí bankovního převodu, převést koruny v platformě na dolary za mezibankovní kurs bez poplatku, a vesele nakupovat Americký ETF za maximálně 1 dolar poplatku – nebo 25 korun. A to můžeš mít všechno sfouknutý za den.
NEVÝHODY
Asi jedinou nevýhodu vidím ve faktu, že Birdwingo je malá aplikace od malý firmy, která samozřejmě ještě není tak zajetá a může jednoduše zkrachovat nebo ukončit provoz, nebo bůh ví co dalšího se ještě může stát. Tvoje vklady včetně akcií i peněz na účtu u brokera jsou pojištěný do výše půl milionu dolarů, takže o ty se fakt bát nemusíš. To je díky faktu, že Birdwingo využívá americkýho zprostředkovatele a ten musí bejt ze zákona pojištěnej v USA do půl milionu. To je i u třeba TastyTrade naprosto stejný.
Na rozdíl od toho, ubohá legislativa EU se zmohla sotva na 100k euro na cash deposit, a jen 20k euro na akcie. Problém ale je spíš v tom, že pokud Birdwingo selže, tak se začnou řešit soudní tahanice, a je otázka, jak dlouho trvat, než se všechno dořeší a než budeš mít zase přístup ke svým penězům a akciím. Rozhodně bych to viděl na minimálně měsíce, a klidně i roky. Navíc pak budeš muset začít řešit jinou metodu, jak americký ETF nakupovat, pokud Birdwingo skončí.
To znamená že tohle je asi to nejrealističtější a nejpravděpodobnější riziko, a to omezený přístup k tvým penězům a akciím při krachu brokera.
ZÁVĚR
Takže úplně upřímně, pokud už třeba používáš interactive brokers, nebo máš obavy využívat malou aplikaci, tak ti nejspíš moje metoda bude připadat nejlepší. Pokud ale nerad věci komplikuješ, nebo ti trochu větší riziko nevadí, tak Birdwingo je rozhodně ta nejlepší možnost jak si přijít na Americký ETF prakticky během jednoho dne a to za celkový poplatek maximálně 25 korun i s převodem měny. I mně to přijde jako ta nejlepší a nejjednodušší metoda.
Navíc pokud použiješ můj referral link na Birdwingo, tak dostaneš akcii zdarma a ještě další výhody. Stejně tak můžeš použít můj referral na IBKR, tam je zase možnost dostat až 1000 dolarů v akciích IBKR zdarma. A nakonec tu mám i referral link na revolut. Ten se ti bude hodit na všechny ostatní převody měn, který nesouvisí s investováním. A navíc dostaneš fyzickou kartu, se kterou můžeš platit v zahraničí za nulový poplatky za převod, a i vybírat z bankomatu. A ještě dostaneš peněžní bonusy za používání karty. Tak se rozhodně koukni.
Snad jsem ti tu trochu objasnil problematiku nakupování Amerických ETF v česku, tohle video není žádná individuální investiční, daňová ani finanční rada, a já se na tebe těším u dalšího článku. A otázky směřuj rovnou do komentářů.
Tak huzaah.