Předčasný DŮCHOD V: Hanoi, VIETNAM – Daňový Ráj pro PRAVIDLO 4%!

Zajímalo tě někdy, jaká země je nejlepší na trvalý žití nebo důchod? Jaký stát ti dokáže nabídnout ty nejlepší podmínky, příjemný ovzduší a přírodu, dobrou vyspělost, levný ceny a nízký daně, nebo tě jen zajímá, jaký stát by byl dobrý na odchod do předčasnýho důchodu, až tě Česko nebo Slovensko začne štvát? Tak přesně na to se podíváme v týhle sérii článků. Řekneme si, jaký státy jsou dobrý na odchod do předčasnýho důchodu, a podíváme se hlavně na možnost získání trvalýho pobytu a tři úrovně budgetů, s jakýma bys tam mohl bezproblémově žít. Protože pokud plánuješ jít do důchodu o pár desítek let předčasně, tak jako já, tak musíš myselt hlavně na peníze. A daně. daně taky. A v tomhle videu se zaměříme na stát, kterej spousta z vás doporučila, a to je Vietnam.

Nejedná se o žádný formát investiční ani daňové rady. Divák na sebe přebírá veškeré riziko při aplikování informací v tomto příspěvku.

LOKACE

Vietnam se nachází v jihovýchodní Asii a sousedí s Čínou, Kambodžou a Laosem. Tyhle státy upřímně nemají moc dobrou reputaci, takže mezi nimi Vietnam docela vyniká. Jeho rozloha je přibližně 331 000 kilometrů čtverečních, a když tam pojedeš, uvidíš spoustu rozmanitých krajin od horských oblastí až po nížinný deltový oblasti. Je členem ASEANu, takže má dobré vztahy s okolními zeměmi.

Ve Vietnamu žije přes 97 milionů lidí, což ho řadí mezi hustě osídlený země. Kultura je bohatá a pestrá, s historií sahající tisíce let zpět. Historicky Vietnam prošel mnoha změnami, od čínské nadvlády až po francouzskou kolonizaci a následnou válku s USA, o který všichni víme žejo. Dnes je to socialistická republika s jednou vládnoucí stranou, ale s rostoucí ekonomikou a otevíráním se světu.

Jak vidíš, tak co se týče moře, má Vietnam opravdu co nabídnout. My se v tomhle článku zaměříme na život v hlavním městě Hanoi, který sice u moře přímo neleží, ale rozhodně od něj není daleko. Není tedy problém vycestovat k oceánu. A pokud bys chtěl žít v nějaký jiný lokaci, jako třeba město Nha trang nebo Da Nang, který leží u moře, nemělo by to z hlediska cen mít nijak velký vliv. Ty budou totiž podobný ve všech takových městech.

KLIMA

Klima ve Vietnamu je tropický, s monzunovou sezónou přinášející hojný deště, zvlášť v letních měsících. Sever země má čtyři roční období, zatímco jih je charakteristický dvěma ročními obdobími – suchým a deštivým. Takže když se tam chystáš, nezapomeň na déšť, ale taky tě čekají krásná teplá období, ideální pro návštěvu pláží.

MĚNA

Co se týče měny, ve Vietnamu používají vietnamský dong (VND). Je to jediná oficiální měna, takže ať už jsi na nákupu ve velkém městě nebo si užíváš jídlo na venkově, všechno bude ceněno v dongách – to je fakt srandovní jméno. Směnný kurz může být pro nás Evropany výhodný, protože ceny se často zdají být velmi nízký.

Když půjdeš do banky nebo směnárny, uvidíš hromady bankovek, protože hodnota dongu je poměrně nízká ve srovnání s eurem nebo dolarem. Naopak drobnejch se bát nemusíš, ty nejspíš neuvidíš. V poslední době se Vietnam snaží stabilizovat svou ekonomiku, což zahrnuje i intervence do hodnoty dongu, aby podpořili export a ekonomický růst.

Například jedna česká koruna se rovná 1000 dongům, což je hustý. Aspoň ty převody jsou tady jednoduchý…

Stejně tak jedno euro je asi 27 000 dongů.

VÍZA

Situace s vízem a získáním dlouhodobý rezidence ve Vietnamu bude dost podobná jako v Thajsku, ovšem možností je tady trochu míň. Kromě jedný fakt cenově výhodný, kterou si zmíníme za chvíli. V Thajsku Existovala přímo možnost koupit si Elite visa za asi půl milionu, nebo se přihlásit od 50 let věku k Retirement víza, Vietnam ale nic takovýho zatím nemá. Dlouhodobý víza se ovšem dá získat podobně jako právě retirement visa requirement v Thajsku, a to přes: business visa a nebo investor visa.

INVESTOR VISA:

Pokud máš zájem o investiční vízum do Vietnamu, musíš splnit pár podmínek. Především musíš investovat minimálně 120,000 USD do projektů, které jsou schválené vietnamskou vládou. K tomu potřebuješ doklady, které potvrzují tuto investici, a samozřejmě musíš vyplnit žádost o vízum a zařídit si potřebné povolení. můžeš to vidět různě, třeba, že je to skvělá šance jak se podílet na ekonomickém růstu v zemi a zároveň mít možnost žít tam.

Ale na druhou stranu, musíš vypláznout 2,8 milionu korun nebo asi 110k euro, i přes to, že se jedná o investici, která by mohla mít dobrou návratnost. Takže tohle můžeš brát jak negativně, tak pozitivně, i tak to ale bude vyžadovat přeskládání tvýho portfolia, aby jsi uvolnil tyhle prostředky, a pak ještě vymyslet, do čeho teda investovat. Navíc těch 2,8 milionu platí jen pro tu nejnižší možnost DT4, která platí jen 1 rok, a už jsem nenašel, jestli se dá prodloužit, předpokládám ale, že ano. A nebo se můžeš minimálně přihlásit znovu.

BUSINESS VISA:

Pokud jde o obchodní vízum, je to trochu jednodušší, ale taky musíš mít všechno pečlivě připravené. Budeš potřebovat pozvání od vietnamské firmy nebo musíš prokázat, že máš plánované obchodní schůzky. Dále musíš vyplnit formulář žádosti. Toto vízum je obvykle krátkodobé, ideální pro cesty za obchodem, kde budeš potřebovat ukázat, co všechno tvoje firma nabízí, nebo prozkoumat místní trh. Takže pro nás tohle ideální není. Doba je taky omezená, a navíc musíš prokázat obchodní úmysl. Takže to je docela nic moc co?

 Naštěstí existujou další populární možnosti, jak získat dlouhodobý vízum.

Nejlepší možnost podle mě je zažádat si o turistický vízum na 90 dní. Jakmile tohle vízum vyprší, zajedeš na hranice, opustíš Vietnam, vstoupíš do státu znovu, a vízum si obnovíš na hranicích na dalších 90 dní. Tohle stojí vždy 25 dolarů, a takhle to děláš donekonečna. To je asi ta nejlepší možnost, ale musíš prostě každý tři měsíce opustit stát a řešit novou aplikaci víza za 25 dolarů. Je teda dobrý si tohle načasovat s nějakým výletem mimo Vietnam. Ale jinak je to šikovná oklika, pokud se ti nechce investovat.

Jako další možnost je sehnat si ve Vietnamu práci, která ti bude vízum sponzorovat, a nebo se tam oženit.

ZDRAVOTNICTVÍ

Zdravotnictví je překvapivě dražší, než třeba v Thajsku, ale samozřejmě zde záleží na spoustě faktorů. Chceš mít pokrytí jenom ve Vietnamu, nebo všude ve světě? Kolik ti je let, máš už nějaký nemoci, chceš mít plný krytí, nebo jen náhlý zákroky, chceš si přidat i zuby a zrak, a tak podobně.

Nicméně healthcare je ve Vietnamu překvapivě velkej business, podobně jako v USA, takže úplně výhodný podmínky tady nečekej. Na druhou stranu kvalita bude porovnatelná s ostatními státy jako Thajsko. A na složitější zákroky se doporučuje zajet do Singapuru, který má kvalitu zdravotnictví špičkovou. Pro srovnání, pojištění jen na území Vietnamu, který pokrývá základní věci, vyjde pro člověka o věku 35 let asi na 70 Euro měsíčně, nebo 1750 Kč měsíčně. Zatímco v Thajsku Tohle bylo kolem 30 EUR nebo 750 Kč. Potom se dá samozřejmě jít i dráž, podle toho, jak si to člověk nastaví. S přidáním všeho co se týče třeba i zubů a zraku, tě to pak klidně vyjde i na 1500 euro měsíčně, nebo 37 500 Kč, což je naprosto šílený.

Já bych tady z té částky 70 euro měsíčně vycházel, jako minimum. A pokud budeš potřebovat cokoliv jinýho, tak to prostě zaplatíš ze svýho na místě a nebudeš na to mít pojištění. Zubní péče je levnější než v Česku, a s ostatními potřebami to podle mě bude velmi podobný.

JAK ZÍSKAT REZIDENCI

Jakmile máš vízum, tak ti stačí ve státě žít alespoň 183 dní každý rok, a zároveň se registrovat jako tamní plátce daně u místních úřadů. Jakmile tohle máš, začneš platit daně podle Vietnamských zákonů, tak se na ně pojďme podívat.

DANĚ Z DIVIDEND ČI AKCIÍ A PODNIKÁNÍ

Co se týče daní, tak na tom Vietnam vlastně není překvapivě až tak dobře. Ale pozor, pokud v důchodu plánuješ uplatňovat pravidlo 4 % a odprodávat svoje portfolio, mohl by se ti Vietnam zamlouvat. Pokud třeba nesplníš časovej test, v česku budeš danit všechny zisky z prodeje akcií 15 %. Pokud jedeš pravidlo 4 %, pravděpodobně jsi investoval alespoň 10 – 20 let, tím pádem je pravděpodobný, že většina z peněz, který získáš prodejem akcií, budou zdanitelný zisky, protože ty akcie hodně narostly na ceně za tuhle dobu. Takže pokud bychom předpokládali že okolo 70 % z prodaných akcií jsou zisky, na kterých budeš danit 15 %, bylo by to celkově asi 10 % daň v česku na celou částku.

Ve Vietnamu se naopak daní celá prodaná částka, nejenom zisky, což je administrativně o dost jednodušší. To může znít dost blbě, jako že budeš muset platit větší daň, ovšem to jen do tý doby, než ti řeknu, že daň na celou prodanou částku akcií je pouze 0,1 %. Jo přesně. Takže pokud prodáš půl milionu korun v akciích, zaplatíš celkovou daň 500 korun. Hustý co? Tomu se mi ani nechce věřit. Pokud teda někdy v Česku skončí časový test 3 let, je tvojí další logickou volbou právě Vietnam.

Pro nás dividendový investory je naopak daň kterou Vietnamcům strhává USA na tamních dividendách, taky 15 % což je stejný jako v Česku. Pokud pak má vietnamský rezident dividendy za státu, kde se nestrhává žádná daň, jako třeba UK nebo Irsko, tak jsou daně na dividendách podobně jako v Bulharsku, celkově pouze 5 %, to může být dost velká výhoda pro některý z nás, pokud vaše dividendy pochází hlavně z takových států bez srážkový daně (WHT).

Ostatní daně genericky spadají pod daň z příjmů, která se stejně jako nyní v Thajsku vztahuje na příjmy z celýho světa. Tahle daň je progresivní, a může být docela vysoká, pokud vyděláváš hodně. Vietnam už taky není daňovým rájem, ale pořád na tom není zas tak špatně. Daně podle toho, kolik vyděláš, vypadají takhle: To už naštěstí v důchodu, kdy příjem nemáš, nemusíš řešit.

BYDLENÍ

Stejně jako v Thajsku, je i ve Vietnamu typický, že místo k pronájmu už bude plně vybavený. Pokud chceš ušetřit, je dost pravděpodobný, že si budeš pronajímat byt nebo kondo, a přesně na tyhle možnosti se zaměříme a podíváme se, jaký je možný cenový rozsah za pronájem v Hanoi. Ještě je důležitý říct, že Hanoi je rozdělený na takzvaný Distrikty, přesně jako v Hunger Games. A podle toho, v jakým districtu budeš, se budou i docela výrazně měnit ceny. Je to prostě velký město a být v centru nebo na okraji, dělá dost rozdíl.

Pronájem bytů v Hanoji se může značně lišit v závislosti na lokalitě, velikosti a úrovni luxusu ubytování. Zde je přibližný průvodce, kolik bys mohl očekávat zaplatit za různé velikosti a typy bytů v Hanoji, s přibližnými přepočty na EUR a CZK:

1. GARSONKY: Nejlevnější oblasti: Ceny začínají od přibližně 4 000 000 VND za měsíc (~150 EUR nebo 3 900 CZK). Centrálnější nebo žádanější oblasti: Mohou se pohybovat od 7 000 000 do 12 000 000 VND za měsíc (~260-450 EUR nebo 6 800-11 700 CZK).

2. JEDNOPOKOJOVÉ BYTY: Nejlevnější oblasti: Typicky od 6 000 000 VND za měsíc (~225 EUR nebo 5 850 CZK). Centrálnější nebo žádanější oblasti: Ceny se mohou pohybovat od 10 000 000 do 20 000 000 VND za měsíc (~375-750 EUR nebo 9 750-19 500 CZK).

3. DVOUPOKOJOVÉ BYTY: Nejlevnější oblasti: Začínají od přibližně 8 000 000 VND za měsíc (~300 EUR nebo 7 800 CZK). Centrálnější nebo žádanější oblasti: Obvykle od 15 000 000 do 30 000 000 VND za měsíc (~560-1 120 EUR nebo 14 600-29 200 CZK).

4. LUXUSNÍ BYTY: Luxusní Byty: Pro vysoce kvalitní ubytování v prvotřídních lokalitách se ceny mohou začínat od 30 000 000 VND a stoupat až na 60 000 000 VND nebo více za měsíc (~1 120-2 240 EUR nebo 29 200-58 400 CZK).

To je samozřejmě jen orientační. Ovšem jak vidíš, nájmy v nejlevnějších oblastech jsou poměrně výhodný. Navíc jsou často v ceně zahrnutý i další služby, jako úklid 2x měsíčně, vybavení, přístup ke sdílený pračce, vodu, internet a televizi. Jediný, co je pak běžně potřeba platit navíc, je elektřina, která je podobně jako v Thajsku okolo 20 až 50 euro měsíčně, nebo taky 500 až 1250 Kč.

Takže nakonec se s malým bytečkem vejdeš v klidu do 300 eur nebo 7500 Kč měsíčně, a ještě v tom máš všechnu spotřebu, teda vyjma elektřiny. Od většího bytu s balkonem a výhledem pak můžeš očekávat něco kolem 400 – 650 eur, nebo 10 až 16_000 korun, a tak dál.

HOTELY

Nejlevnější hotely v okolí Hanoie začínají na 10 eurech za noc nebo 250 korun, ideální průměrný hotel tě potom vyjde na nějakých 25 euro, nebo 600 korun denně i se snídaní.

ELEKTŘINA A VODA

Jak už bylo zmíněno, voda je obvykle v ceně, elektřina se potom pohybuje okolo 20 až 50 eur měsíčně.

INTERNET

Internet je na tom podobně jako v Thajsku. Možná ještě dokonce líp. Za tarif s internetem v mobilu i do domácnosti počítej asi 400 korun měsíčně, nebo 16 euro.

JÍDLO + GROCERIES

Situace s jídlem je podobná jako v Thajsku, takže budeš mile překvapenej. Běžný jídlo v lokální restauraci tě vyjde na dvě eura, nebo 50 korun.

Na rozdíl od Thajska, kde byla mezinárodní kuchyně poměrně drahá, to je ve Vietnamu taky dražší, ale ne zase tak moc. Mezinárodní jídla, jako je třeba pizza, burrito, indický jídlo a tak podobně, si můžeš dopřát za zhruba 4 až 6 euro, nebo 100 až 150 korun. Což je trošku levnější než v česku.

Už z tohohle principu je dobrý především dbát na místní kuchyni, a pokud ti zbydou peníze, můžeš párkrát do měsíce udělat výjimku a dát si něco v mezinárodní restauraci.

Nicméně, i když budeš nonstop chodit jíst ven, a zařadíš sem i nějaký kafíčka a alkohol, není problém se vejít do 200 euro měsíčně, nebo 5000 korun. Při velkým šetření potom není problém dostat se i pod 100 eur za jídlo. A samozřejmě, pokud ti nevadí extrémní street food, existujou i neomezený bufety, kde se nacpeš i za 1 dolar admission price. Tak to je teprve prasárna hodná mě.

Co se týče groceries, tak spousta produktů, který jsou importovaný, bude mít porovnatelnou cenu jako tady v Česku. Takže na tom moc neušetříš. Finta je hlavně v tom, nakupovat místní. Tyhle výrobky jsou totiž klidně o polovinu levnější, stejně tak, pokud si chceš vařit sám, tak místní maso a zelenina je v porovnání velmi levná. A to v průměru o 30 % v porovnání s Prahou.

PRONÁJEM NEBO NÁKUP NEMOVISTOSTI

Možnosti koupě vlastní nemovitosti jsou ve Vietnamu pro cizince trošičku složitější, a to hlavně proto, že o tom každej cizinec uvažuje vzhledem k nízké ceně, a Vietnam chce chránit zájmy místních občanů. Takže pokud bys uvažoval o koupi nemovitosti, narazíš tu na pár problémů.

Zaprvé, nemáš právo si koupit pozemek, nebo nemovitost s pozemkem. To zahrnuje například vily. Co si ale můžeš jako cizinec koupit, jsou byty nebo konda a podobně. Nemovitost sice vlastníš, ale maximální doba držení je 99 let. A to je navíc po prodloužení, který se nemusí povést, takže počítej spíš s 50 lety jako minimum. To znamená, že nakoupenou nemovitost vlastníš, ale zároveň i ne. Stát ti jí po těch 50 letech může sebrat, donutit tě jí prodat, a podobně.

To je nepříjemný, ale během těch 50+ let máš právo v ní žít, pronajímat ji, a nebo ji prodat. Takže se doporučuje před uplynutím lease doby nemovitost prodat a nebo vyměnit za jinou a pokračuješ zase dál. Ale pozor, tahle nemovitost nesmí být prodaná rodnýmu Vietnamci, pouze dalšímu cizinci. Takže další restrikce. Tenhle zákon, kdy nemovitost ani po koupi nevlastníš v pravým slova smyslu, je v Ásii docela běžnej, a v Číně to například dokonce platí pro úplně všechny, tedy i občany, a to na 70 let. Ale Čína je komunistická dystopie, na rozdíl od Vietnamu.

A ta možná největší překážka, cizinci si nemůžou momentálně půjčit od banky ve Vietnamu na nemovitost. Takže buď musíš mít dostatek peněz, a nebo si půjčit jinak. O tomhle problému se mimochodem zmiňuju i v jednom videu, kde diskutuju článek od jednoho investora, kterej si na interactive brokers půjčil peníze oproti svýmu portfoliu akcií, a pak si za ně koupil nemovitost ve Vietnamu. Možnosti se najdou vždycky.

TURISMUS A AKTIVITY

Jakýkoliv služby, jako stříhání vlasů a masáže, jsou velmi levný. To dává smysl, protože platy jsou nízký, takže se v pohodě necháš ostříhat i za 4 eura nebo za stovku korun.

Jinak není problém vyjet si vlakem k moři, to tě vyjde tak na 2 eura nebo 50 korun, a nebo vycestovat do jednoho z okolních států, nejlíp low cost letadlem. Například do Thajska tam a zpět tě to vyjde na zhruba 100 euro nebo 2500 korun, pokud chceš ušetřit. A do přímých okolních států pravděpodobně ještě tak o 30 % míň.

A samozřejmě jako vždy, jít se projít kolem Hanoie, je zdarma. A Využít na kratší vzdálenosti Grab je asi to nejlepší řešení. O tom si řeknem později.

BARY

Barová scéna není ve Vietnamu tak velká, jako třeba v Thajsku, který je už jen mimochodem známý ladyboyema. A pokud si budeš chtít vyrazit do baru a dát si pár panáků, můžeš svoje výdaje očekávat zhruba okolo 10 euro nebo 250 korun za jednu návštěvu, což rozhodně není špatný.

DOPRAVA

Primární a nejideálnější doprava po městě Hanoi je samozřejmě s asijskou alternativou Uberu, neboli Grab. Cena je zhruba 5 EURO nebo 125 korun za 10 kilometrů, což znamená, že by ses měl vejít do 30 euro nebo 750 korun měsíčně, a to úplně v klidu.

Pronájem skútru tě vyjde na 40 až 80 euro měsíčně, nebo 1000 až 2000 korun. Samozřejmě musíš obstarat i benzín. což bude maximálně 10 euro nebo 250 korun navíc.

PŘÍKLADY BUDGETŮ

Pojďme si to teď konečně všechno dát dohromady a ukázat si naše tři typický budgety. Ten nejlevnější, průměrný a megalomanský.

Ještě než začneme, vypíchnu tady, že ceny za vízum necháme všude stejné, teda budeme počítat s tím, že si budeš každé tři měsíce obnovovat vízum tím, že vycestuješ ze státu a vrátíš se zpátky. samotný vízum stojí 7 eur měsíčně, nebo 175 korun, a cesta na hranice a zpět by mohla vyjít na stejno, podle zvoleného typu dopravy. Takže dáme náklady na Vízum a jeho obnovu na 14 eur nebo 350 korun měsíčně.

A jako základ pro zdravotní pojištění budeme brát člověka ve věku 35 let, který chce pojistit pouze v rámci Vietnamu. Zároveň ti ke každýmu budgetu ukážu, o kolik víc by jsi měl, pokud praktikuješ pravidlo 4 % a tím pádem budeš danit prodeje akcií jen jednou desetinou procenta. Pamatuj, že budu vycházet z předpokladu, že bys třeba v Česku nebo na Slovensku tuhle daň platit musel, takže časový test neexistuje, a protože zhruba dvě třetiny z prodaný částky považujeme za výnosy, danil bys celkově 10 % z prodaný částky. Ponížíme tedy náš budget vždy o 10 %, aby reprezentoval nižší daň ve Vietnamu na prodej akcií.

CHEAPEST

Jako nejlevnější budget tu máme:

  • Ubytování: Ve Vietnamu jsme na tom s cenami ubytování velice dobře, a navíc už je vybavení a mnohdy i třeba voda a přístup k pračce a sušičce v ceně. Proto není problém vejít se s malým bytečkem do 200 euro nebo 5000 korun měsíčně.
  • Elektřina + voda: Pokud jsi na budgetu, tak by jsi se měl vejít do dvaceti eur, nebo 500 korun měsíčně. Klimatizaci nezapínej.
  • Internet: Internet je ve Vietnamu velmi levnej, takže jsme sem dali 16 euro nebo 400 korun, což pokryje jak wifi, tak i mobilní tarif. Wifi je navíc mnohdy už v rámci ceny ubytování.
  • Pojištění: Pojištění je paradoxně ve Vietnamu značně horší, protože se na něm jede byznys. Nejlevnější měsíční tarif můžeme pro člověka ve věku 35 let očekávat na asi 70 euro, nebo 1750 Kč.
  • Jídlo: Pokud chodíš na street food, nebo do levnějších restaurací, není problém se najíst za 100kč denně, což dělá 3000 korun měsíčně, nebo 120 Euro. To je stejný jako v Thajsku.
  • Groceries: Těch už moc nepotřebuješ, a taky sem dáme trochu nižší částku, protože spousta věcí a vybavení bývá ve Vietnamu zahrnutá v nájmu. Minimální částku dáme na 15  euro nebo 375 korun měsíčně.
  • Cestování: V tomhle ohledu si v našem nejmenším budgetu žádný cestování nedopřáváme, takže nula.
  • Bary: Do barů v rámci tohohle budgetu nechodíme vůbec. Takže nula.
  • Doprava: Jenom příležitostně, řekněme 20 euro, tedy 500 Kč měsíčně. To ti zajistí pohodlnou dopravu pomocí Grabu po městě Hanoi
    •  

MID

Pro middle budget tu máme:

  • Ubytování: Takové průměrné ubytování bych viděl zhruba za cenu 400 eur nebo 10 000 korun měsíčně. To už sežene solidnější byt s dvěma pokoji, podobně jako v Thajsku.
  • Elektřina + voda: Tady přidáváme na 35 eur nebo 875 kč a můžeš už vyplýtvat trochu víc elektřiny, ale pořád ne moc.
  • Internet: Internet jsem tady jen symbolicky navýšil na 20 euro nebo 500 korun.
  • Pojištění: Tady jsme taky trochu navýšili na 90 euro, takže si můžeš dovolit trochu lepší coverage nebo můžeš být už starší a nemocnější.
  • Jídlo: Pokud chodíš na street food, není problém se najíst za 100kč denně, což dělá 3000 korun měsíčně, nebo 120 Euro. K tomu ale navíc přidáváme možnost chodit častěji do mezinárodních restaurací nebo na bufet, což je v průměru 5 eur navíc za každou návštěvu. Dohromady dejme tedy 180 euro měsíčně, neboli 6000 korun.
  • Groceries: Tenhle výdaj jsme zdvojnásobili. Opět spadá sem oblečení, léky, drobný zákusky a podobně.
  • Cestování: Když už máš průměrný budget, určitě budeš chtít cestovat. Sem jsem dal 100 euro měsíčně, neboli 2500 korun, což mi na pár menších výletů přijde dostačující. Můžeš si zajet vlakem do jinýho města, nebo k moři, nebo na víkend do některý z přilehlých zemí každý měsíc či dva, a měl by ses do budgetu vejít, i když to bude letadlem.
  • Bary: V tomhle budgetu už si můžeš dopřát jednu návštěvu týdně, v průměru za 10 eur. Takže 40 eur dohromady, neboli 1000 Kč.
  • Doprava: Dopravu jsme trochu navýšili na 30 euro nebo 750 korun.
  • Vízum: Dáváme na 14 euro nebo 350 korun, kvůli ceně obnovy a cestování kolem hranic.

HIGHEST

V našem posledním budgetu už ti jen ukážu pro zajímavost, na kolik by tě vyšel naprosto bohatej život bez omezování se právě ve Vietnamu.

V podstatě tu můžeš vidět, že oproti průměrnému budgetu se naše výdaje opět zdvojnásobily, což je zatím hodně podobný ve všech státech, který jsme dosud prozkoumali.

Za zmínku tu stojí budget na jídlo, který je skoro větší než nájem. To je opravdu budget pro zahraniční restaurace a neomezený buffety, drahý koktejly a podobně, prostě neděláš fakt žádnej kompromis.

Už neřešíme spotřebu, klimatizace jede pořád, a internet je taky kvalitní.

Zdravotní pojištění se skoro zdvojnásobilo, za tuhle cenu si můžeš dovolit být v mladým věku 35 let krytej na víc věcí, mít třeba i částečný krytí zubů a zraku, bohužel pojištění ve Vietnamu je značně bídný, takže nic extra i od týhle částky nečekej. V tomhletom rozhodně Thajsko vedlo.

Cestování a bary jsou taky víc než dvojnásobný, záleží co upřednostňuješ víc. S tímhle budgetem si ale můžeš dovolit jít chlastat pomalu každou noc v měsíci. A nebo někam vycestovat pomalu každý týden, stejně jako v Thajsku. A tím, že se vietnam nezaměřuje na noční život, tak jako thajsko, tady ještě trochu ušetříš a vymáčkneš větší hodnotu ze svýho budgetu, pokud rád chlastáš.

Nakonec nás takovejhle budget vyjde na 46 tisíc korun nebo 1844 eur. Ale s kvalitou života, za kterou bychom v česku pravděpodobně zaplatili pomalu 2x víc.

Nakonec nás nejlevnější budget vyšel na 11 875 korun, nebo 475 euro měsíčně. Samozřejmě není nic tesaný do kamene, ještě se dá v hodně oblastech ušetřit, ale co by to pak bylo za život že… například ubytování by se ještě dalo zkrouhnout o aspoň 50 euro.

Co je zajímavější je, když se podíváme na částku, kterou potřebuješ, pokud odprodáváš pomocí pravidla 4 %. Ve Vietnamu je totiž na odprodej akcií prakticky mizivá daň 0,1 %, takže je to jako kdyby ti zhruba 10 % tvýho budgetu ještě vrátili.

Pro nás dividendový investory sice Vietnam nepřináší žádný výhody, tak jako třeba Bulharsko, kde jsme měli o 5 až 10 % menší daně, ale pro investory praktikující four percent rule, je to jinak.

Takže ve výsledku jsme se dostali na skoro 25 000 korun, nebo 1000 euro. To je velmi porovnatelný s průměrným budgetem v Thajsku, přece jen jsou to dost podobný státy. Ovšem tady máme trochu vyšší budget na jídlo, takže se můžeme rozšoupnout.  na druhou stranu zase zaplatíme víc za zdravotní pojištění, což je škoda.

Z hlediska ostatních položek jsme na tom velmi podobně, cestovat už můžeme a do barů chodíme taky často.

No a po slevě pro lidi, co praktikují pravidlo 4 %, nám to vychází ještě líp, tady jsme dokonce pod devítisty euro.

FINÁLNÍ SKÓRE

Hlavní výhody Vietnamu vidím v tom, že ceny jsou opravdu nízký a je to tropický paradise s mořem, stejně jako Thajsko. Daně už bohužel nejsou tak dobrý, na druhou stranu pokud jsi v důchodu, tak ti to nevadí. Ovšem lidi, kteří používají pravidlo 4 % k odprodávání portfolia, budou ve Vietnamu hodně spokojení, protože pokud dojde ke zrušení časového testu v Česku, tohle je pro ně pravděpodobně hned ta další nejlepší lokace na důchod. Nebudou tu totiž platit prakticky žádnou daň na prodaný akcie.

Ceny jídla a bydlení jsou samozřejmě taky mega nízký, což je paráda. A transport je taky levnej. Mezi nevýhody bych zařadil překvapivě vysokou cenu zdravotního pojištění, což je fakt překvapující. Pořád je to míň, než minimální zálohy v Česku na zdravotní, ale v porovnání třeba s Thajskem nebo s Bulharskem, je zdravotní péče mnohonásobně dražší. No a samozřejmě nutnost běhat každý tři měsíce za hranice a obnovovat si vízum, je taky otravný. Ale aspoň tu tu možnost máš. Thajsko v tomhle taky bylo špatný.

Dále lokace Vietnamu, vzhledem k okolním státům, není ta nejlepší, ale jinak je to opravdu parádní stát na retirement. Cena za naše tři budgety je porovnatelná s Thajskem a i s Bulharskem, takže rozhodně nebudeš tratit. Takže jaký skóre bych přiřadil Vietnamu? Za mě je to 8 z deseti, stejně jako Thajsko. Každý stát má svoje výhody i nevýhody, ale vesměs jsou si oba hodně podobný.

SROVNÁVACÍ TABULKA:

Takhle tedy prozatím vypadá naše skóre a ceny našich budgetů v různých státech.

A kam se tedy podíváme příště?

book

PŘIHLAŠ SE K PRAVIDELNÉMU NEWSLETTERU!

Přihlášení je potřeba potvrdit. Pokud ti e-mail nepřišel, zkontroluj si spam nebo hromadné zprávy.

Tvá cesta k lepší finanční gramotnosti může začít!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *