V minulým díle jsme se podívali na Thajsko a dali jsme mu pomyslný skóre 8 z 10, zejména kvůli cenám a jeho přívětivýmu podnebí. V dnešním díle se podíváme na stát, který je nám Evropanům podstatně bližší, a který možná na první pohled nevypadá jako tropický paradise, ale slibuju ti, že po zhlédnutí tohohle videa ti bude jasný, jaký ti nabízí výhody zejména v oblasti daní. A tím státem je právě Bulharsko. V Bulharsku je totiž možný mít tu nejnižší daň v rámci Evropy, a to nejenom pro tvojí aktivní práci, ale taky pro dividendy nebo prodej akcií. A navíc má Bulharsko i moře a ceny jsou na tom taky dost dobře v porovnání s Českem, tak pojďme na to.
Nejedná se o žádný formát investiční ani daňové rady. Divák na sebe přebírá veškeré riziko při aplikování informací v tomto příspěvku.
LOKACE
Bulharsko se nachází v jihovýchodní Evropě a sousedí s Řeckem, Tureckem, Rumunskem, Srbskem a Makedonií. Nachází se v Evropský unii, na druhou stranu ale není v šengenu, to znamená že má hranice a těmi musíš projít při každý návštěvě.


Bulharsko má jednu zajímavou vlastnost a to je to, že se nachází vedle Černýho moře, což je ale vlastně jen obrovský jezero, takovej impostor. Vzhledem k jeho velikosti má ale vlny a slanou vodu, a bere se tak jako moře.


V našem zkoumání se zaměříme na letovisko Varna, což je populární destinace pro lidi na dovolený. A není divu proč, protože se nachází přímo u moře. Pokud ti ale moře moc neříká, další alternativou je město Plovdiv, což je druhý největší město v Bulharsku obklopený horama, který je známý svou velkou popularitou u expatů a nomádů. Ceny v Plovdivu budou pravděpodobně jen o trochu vyšší, než ve Varně. Varna je populární destinace turistů, protože má relativně nízký ceny a moře. Ve městě je letiště a dobrá vybavenost. V Bulharsku používají azbuku a jazyk je hodně podobnej ruštině. Co se týče domluvy a čtení cedulí a dokumentů, může tohle být poněkud problém.
KLIMA
Bulharsko má takovej mix podnebí – u moře je fakt skvěle, typicky středomořský, s teplými léty a mírnýma zimama. Ve vnitrozemí už je to víc kontinentální, čili v létě pařák a v zimě pořádný mrazy. A v horách, jako třeba v Rile nebo Pirdopu, se zase můžeš těšit na chladnější léta a sněhový zimy, ideální pro lyžovačku. Nicméně celkově podnebí není o tolik rozdílný, jako u nás, samozřejmě v létě se dá očekávat větší horko.
MĚNA
Bulharsko používá Levy nebo Leva, což je měna která je připnutá k euru, to znamená že konverze Levy do eura a naopak má vždycky stejnou hodnotu, což je docela cool. Momentálně dostaneš za jednu Levu zhruba půl eura, a jak vidíš, posledních pár let je snaha tenhle kurz udržet statickej. 1 Leva momentálně dělá 13 korun.


BEZPEČNOST
Bulharsko je paradaxoně známý svou svobodou, ač se to tak nemusí jevit. Například v době čínskýho viru to byla druhá země s nejmíň ovakcinovanou populací. Pokud teda jsi zastáncem názoru, že bys měl mít právo si vybrat, co do tvýho těla jde, pak je Bulharsko skvělý. Lidi v Bulharsku si zároveň uvědomujou, že stát nemá vždy pravdu, což je odezva z postkomunistický doby, a víra v státní útvary je tam nízká. Co se týče samotný bezpečnosti, ta je v Bulharsku nižší, ale rozhodně bych to neviděl tak, že jakmile vyjdeš na ulici, tak tě okradou. Řekl bych že bezpečnost je téměř porovnatelná s Českem, a samozřejmě záleží i na místě, kde žiješ. O čem jsem ale slyšel je, že organizovaný zločin je vyšší. Například se říká, že pokud má člověk v Bulharsku úspěšný byznys nebo má větší bohatství, dostane dopis od “pracovníků státu”, kteří ho v podstatě vydírají o určitý podíl z těchto peněz za nic. Samozřejmě je nepravděpodobný, že se tohle stane každýmu, ale stává se to. Korupce ve vládě je tedy taky vysoká, a doporučuje se mít většinu bohatství v bankovních účtech nebo institucích mimo Bulharsko, s čímž asi není problém.
VÍZA
Protože Bulharsko je v EU, není pro občany EU jako jsme my, nic jednoduššího, než se přestěhovat do Bulharska. Máme na to totiž právo a samotnej proces je extrémně jednoduchej. Člověk nepotřebuje žádný drahý vízum, ani žádný povolení, prostě se jednou ukážeš na hranicích a za chvíli jsi v Bulharsku, kde můžeš zůstat jak dlouho chceš a stačí ti na to evropský pas.
ZDRAVOTNICTVÍ
Zdravotnictví fungje v Bulharsku stejně jak tady, tedy odvádí se pomocí dedukcí z platu zaměstnanců nebo osvč. Pokud se tam stěhuješ, už je to trochu složitější. V podstatě v rámci EU je povinný mít nějaký zdravotní pojištění.

To znamená, že dokud jsi rezidentem Česka, čili odvádíš tu zdravotní, tak v Bulharsku mít pojištění nemusíš. Jakmile se ale staneš rezidentem Bulharska a tím pádem přestaneš odvádět v Česku, musíš přejít na jejich povinný pojištění. A pokud nemáš žádnou práci nebo podnikatelský aktivity ze kterých by ti automaticky strhávali zálohy na pojištění, musíš si sehnat vlastní pojištění. Buď můžeš platit minimální zálohy státu na veřejný pojištění, nebo si sehnat nějaký privátní. Minimální zálohy jsou překvapivě jenom 18 Lev, což je 9 euro nebo asi 230 korun. Což je momentálně překvapivě 10x levnější než nejnižší zálohy v Česku. Kvalita zdravotního systému asi nebude o moc lepší než v Česku, ale řekl bych že bude podobná. A všechny věci který si v česku musíš platit, budou v Bulharsku nejspíš taky nutný zaplatit, ale měly by být levnější, už vzhledem k nižším příjmům populace a nižším cenám.
JAK ZÍSKAT REZIDENCI
Pro občany EU je tohle velmi jednoduchý, stačí se tam přestěhovat, žít tam víc jak půl roku v roce a zároveň se registrovat na úřadě a s trvalým bydlištěm. Tím je rezidence vyřešená a stáváš se plátce daní v Bulharsku. Když jsem mluvil o tomhle s odborníky, bylo mi řečeno, že pro udržení rezidence je dobrý strávit v Bulharsku alespoň 3 měsíce v roce, a v žádným jiným státě pak ne víc než právě ty tři měsíce. Zejména pak ne ve státě, ve kterým máš občanství. Tím se vyhneš nutnosti začít zase platit daně i tam.
DANĚ Z DIVIDEND ČI AKCIÍ A PODNIKÁNÍ
Teď se konečně dostáváme k tomu, v čem Bulharsko opravdu šajní. Bulharsko má totiž jedny z nejnižších daňových režimů v Evropě. V podstatě skoro všechny sazby daně jsou 10 %, a daně na dividendy dokonce jen 5 %. Dokonce i samotná dohoda o zdanění dividend s Amerikou poskytuje ten nejlepší režim, a to, že USA bude Bulharům na dividendách strhávat pouze 10 %, n arozdíl od typických 15 %, co máme třeba my v Česku. To je vlastně 5% k dobru v podstatě za nic. A může se ti to v důchodu dost vyplatit. Zejména pokud žiješ z dividend. V případě prodávání portfolia je situace tak půl na půl. Na výnos z prodeje akcií se totiž vztahuje daň pouze 10 %, na druhou stranu neexistuje žádný časový test, tak jako v Česku. Takže Čechy jsou na tomhle pořád trochu líp.
A pokud bys byl zaměstnanej v Bulharsku nebo tam podnikal, tak tvoje celková daň bude jako zaměstnanec: 10 % plus nějaký malý odvody na zdravotní a sociální, jako firma 10 % + 5 % na vyplacení dividend, a jako OSVČ to začne být teprv zajímavý. Bulharsko má totiž nastavený maximální příspěvek jak na sociální, tak na zdravotní. Prostě jim přišlo že nedává smysl odvádět víc na sociálku nebo zdravotku, čím víc vyděláš, když to maximum by mělo být pro všechny stejný nebo podobný. Česko by si mělo tady vzít příklad. To znamená, že čím víc vyděláš, tím míň platíš procentuelně na daních jako osvč. To je docela srandovní co? Navíc podle toho, v čem podnikáš, můžeš ještě dostat slevu asi 25 až 40 % v podobě fiktivních nákladů. To máme podobný i tady v Čechách. Takže teoreticky nakonec daníš 7,5 % + odvody na sociální a zdravotní, který se se zvyšujícími se příjmy snižují. Takže pokud vyděláš fakt hodně, můžeš se přiblížit i k celkový dani kolem 9 %. To samozřejmě využije minimum z nás, protože se tu bavíme o stotisísích eur ročně, ale je to rozhodně k uvážení. Určitě by se to mohlo hodit i lidem, kteří nejsou vázaný svou prací na určitý místo ale můžou se volně pohybovat a podnikat pomocí zahraničních struktur. Dmitry Frank o tomhle měl hezkej článek kde dělal rozbor, jaký celkový daně budeš platit podle toho, jestli jsi buď firma v Bulharsku, nebo osvč.

Na tomhle grafu vidíš, kolik % celkových daní bys odváděl v případě, že si měsíčně vyděláváš tolik Lev. Po přepočtu je tu vidět, že s příjmem 12k euro měsíčně budeš platit něco kolem 12,5 % jako freelancer, a s dvojnásobnýma příjmama už je to jenom 9 %.

Bydlení
Bydlení ve Varně sice nebude tak levný a moderní, jako nově vybudovaný konda v Thajsku, ale i tak rozhodně nebudou drahý. Standartní ubytování v malým bytě s vybavením začíná na 200 eurech nebo 5000 korunách měsíčně, což je hodně málo, ale samozřejmě nemůžeš očekávat kvalitní vybavení a spíš ten byt bude vypadat, jako když by ses vrátil do doby komunismu. Výhodou může být, že byt už bude vybavenej nábytkem. Ideální cena pro menší byt se potom bude pohybovat kolem 400 euro nebo 10 000 korun, a kvalitně vybavený byt s dvěma pokoji už potom v klidu seženeš za 750 euro nebo 19 000 korun.




Takže řekněme že pro kratší ubytování můžeš očekávat 20 až 50 euro za noc, nebo 500 až 1250 korun, a měsíčně na delší ubytování už potom 300 až 750 euro, nebo taky 7500 až 19 000 korun. V porovnání s Prahou jsme na tom značně líp, a to v průměru o 55 % nižší ceny.


HOTELY
Ceny hotelů v bulharsku můžou začínat na 500 korunách nebo 20 eurech za noc, a narůst na dvojnásobek pro průměrnou cenu.
ELEKTŘINA A VODA
Elektřina a voda jsou na tom ve srovnání s Českem velmi dobře, v průměru o polovinu levnější než tady. Typicky za obě věci bys zaplatil tak maximálně 100 euro nebo 2500 korun, pokud si dáváš pozor na spotřebu, tak klidně ještě míň.

JÍDLO + GROCERIES
Lokální ceny za jídlo jsou asi o 30 % levnější než v Česku, což není nijak extra levnější, jako třeba v Thajsku, kde to bylo skoro 60 %, ale pořád člověk ušetří a navíc i normální restaurace, který máme i tady, jako Mcdonalds nebo KFC jsou tam levnější. Stejně tak mezinárodní kuchyně jsou levnější. Na rozdíl od toho v Thajsku sis za mezinárodní jídlo značně připlatil.


Ceny za jídlo v typických restauracích tak budou okolo 20 až 30 % levnější. Na co se ale musíš připravit je, že obsluha bude značně bídná. Proto spousta Bulharů prchá do Řecka na dovolenou, kde je obsluha o moc lepší. Vybraný groceries jsou potom v celku o 20 % levnější než v Česku. Bulharsko je vesměs česku hodně podobný, takže bych tam nehledal nějaký ultra exotický potraviny ani výrazně nižší ceny, ale něco i tak ušetříš na těch samých produktech, který by sis mohl koupit i tady.

PRONÁJEM NEBO NÁKUP NEMOVITOSTI
Nemovitosti v Bulharsku jsou hodně levný, a nákup by mohl být dobrej nápad. Ovšem na co by sis měl dát primárně pozor je jazyková bariéra. Není totiž neobvyklý, že makléř přes kterýho nemovistost kupuješ, ti řekne i dvakrát vyšší cenu, než dostane kupující, a rozdíl si nechá. Many such cases. V tom případě je vždycky dobrý mít překladatele a všechno si pečlivě ověřit, podvody jsou totiž na denním pořádku a je dobrý o všem pochybovat. Ceny za metr čtvereční jsou samozřejmě drasticky nižší, než třeba v Praze. A typický průměrný byt tě vyjde zhruba na 100k euro nebo 2 a půl milionu korun.

MOBILNÍ TARIF A INTERNET
O Bulharsku se říká že mají nejrychlejší, nejstabilnější a zároveň velmi levný internet, snad pomalu ze všech států. Což je hodně zajímavý. A cenově by to i odpovídalo. Ceny za internet i s mobilním tarifem můžeš očekávat dohromady tak za 600 korun nebo 25 eur měsíčně.

TURISMUS A AKTIVITY
Jak strávíš svůj důchodový čas ve Varně, je nakonec na tobě. Protože Varna má moře a hezkou přírodu, můžeš důchod strávit tam. Samozřejmě pokud chceš hlavně využít nižšího daňovýho režimu a chceš místo toho cestovat, stačí ti v Bulharsku strávit jen zhruba 3 měsíce v roce. A zbytek můžeš cestovat. I samotný Bulharsko nabízí spoustu zajímavých lokalit, kam se podívat, krásnou přírodu, a samotní Bulhaři jezdí na dovolenou do přilehlýho Řecka, který taky není tak drahý. Takže můžeš udělat to samý.

BARY
Bulharsko nijak extra nevyniká svou nabídkou noční zábavy, na rozdíl od Thajska, takže styl zábavy i možnosti a ceny budou hodně podobný jako v Česku.
Doprava
Doprava po Varně by se dala zařídit pomocí MHD, ta ale rozhodně není ideální a je ještě v horším stavu než ta naše česká. A to ještě za ne o moc lepší cenu. Měsíční karta je dokonce dražší než v Praze. To je ale asi ta nejlepší možnost, jak se levně dopravovat z místa na místo. Takže na tenhle náklad dejme 300 korun měsíčně nebo 12 euro, což je porovnatelný s MHD předplatným v Praze. Překvapivě uber v Bulharsku není, protože je zakázanej. Takže alternativou jsou taxi, ale přes ty se často scamuje. Tak bacha. A co dálková doprava? Doprava vlakem po Bulharsku je sice pomalejší a nekonformní, ale za to je hodně levná. kolem stovky nebo 5 eur za jednu pár hodinovou jízdu z Varny do Plovdivu.

CHEAPEST
Jako nejlevnější budget tu máme:
- Ubytování: Myslím si že naprosto nejlevnější malej starej byt s komunistickým vybavením, se dá sehnat za 250 eur měsíčně, nebo 6250 korun. To je asi tak nejmíň, kolik bys chtěl platit. Samozřejmě i samotnej byt nebude v úplně ideální lokalitě, budeš muset všude chodit.
- Elektřina + voda: Pokud jsi na budgetu, tak by jsi se měl vejít do padesáti eur nebo 1250 korun měsíčně, ale musíš šetřit. Vanu si nenapouštěj, jenom sprchu. A žádná klimatizace. Tu pravděpodobně stejně nebudeš mít.
- Internet: Internet ti stačí jen do mobilu, v rámci bytu si můžeš udělat hotspot, a televizi nepotřebuješ. Takže tady se pohybujeme okolo 15 euro neboli 375 Kč.
- Pojištění: Zdravotní pojištění máme dotovaný státem a platíme jen minimální zálohy, což je u Bulharska velká výhoda. 10 euro měsíčně nebo 250 korun maximálně.
- Jídlo: V našem minimálním budgetu by sis mohl velmi zřídka dovolit jedno jídlo v restauraci, za zhruba 100 korun nebo 4 eura bez pití. V ostatních případech si budeš muset jídlo kupovat nebo vařit sám, instantní nudle a podobně. Pak se v pohodě vejdeš do 3 000 Kč měsíčně, nebo 120 euro, a to bude taky náš minimální budget. Jídlo v Bulharsku je levnější, ale bohužel ne zas o tolik.
- Groceries: Těch už moc nepotřebuješ, ale zahrňme sem i nějaký nový oblečení, prací prostředky, toaleťák a podobně. Základní částku dáme na 40 euro nebo 1 000 korun měsíčně.
- Cestování: V tomhle ohledu si v našem nejmenším budgetu žádný cestování nedopřáváme, takže nula.
- Bary: Do barů v rámci tohohle budgetu nechodíme vůbec. Takže nula.
- Doprava: Jenom příležitostně, řekněme 12 euro, tedy 300 Kč měsíčně. To zhruba odpovídá ceně permanentky v Praze.
- Vízum: To nepotřebujeme, pokud máme občanství v EU.
MID
Pro middle budget tu máme:
- Ubytování: Takové průměrné ubytování bych viděl zhruba za cenu 450 eur nebo 11 250 korun měsíčně. To už sežene solidnější byt s dvěma pokoji a hezčím vybavením.
- Elektřina + voda: Tady přidáváme na 70 eur nebo 1750 Kč a nemusíš už dělat moc kompromisů s šetřením.
- Internet: Už chceme ten nejlepší tarif, takže dáváme 30 euro nebo 750 Kč a pokrývá nám to jak mobilní tarif, tak pevný internet.
- Pojištění: Tady je to pořád minimální záloha 10 eur.
- Jídlo: V tomhle budgetu už jsme navýšili budget na jídlo 2x a můžeme si kromě vaření doma i sem tam zajít do restaurace. Máme tedy 6000 Kč měsíčně nebo 240 euro.
- Groceries: Tenhle výdaj jsme zdvojnásobili. Opět spadá sem oblečení, léky, drobný zákusky a podobně.
- Cestování: Když už máš průměrný budget, určitě budeš chtít cestovat. Sem jsem dal 100 euro měsíčně, neboli 2 500 korun, což mi na pár menších výletů přijde dostačující. Můžeš si zajet vlakem do jinýho města v Bulharsku nebo na víkend do Řecka každý měsíc či dva, a měl by ses do budgetu vejít.
- Bary: Cena za bary je zhruba stejná jako v Česku. Pokud chceš jít 1x týdně do baru, tak tam necháš tak 500 korun nebo 20 euro. měsíčně to tedy je 2 000 Kč nebo 80 euro.
- Doprava: Dopravu jsme trochu navýšili takže můžeš mít jak permanentku na dopravu, a navíc i nějaký to taxi sem tam.
- Vízum: Opět vše je zdarma pro občany EU.
HIGHEST
Tady jsem ti dal pro představu největší budget, kde už nemusíš nic řešit. Opět jsme podobně jako v Thajsku na částce zhruba 50k měsíčně, nebo 2000 euro.
Dali jsme sem poměrně vysoký nájem za větší byt s kvalitním vybavením, a další velká změna je v budgetu za jídlo. Všimni si že už můžeš chodit jen do restaurací, a pokud za jedno jídlo dáš maximálně 8 eur nebo 200 korun, a budeš jíst 2x denně, vystačíš si měsíčně s 500 eury nebo s 12 500 korunami.
Cestování a bary se taky zdvojnásobilo a doprava taky. Teď už můžeš skoro jenom využívat taxi služby.



S našim nejnižším budgetem jsme se dostali na 12 500kč měsíčně nebo 500 euro. To je docela dobrej výsledek, a hodně podobnej výsledku v Thajsku. Jasně, kvylita bydlení bude trochu nižší a navíc nežiješ v tropickým ráji, ale jednou velkou výhodou je nižší daň na dividendy.
Teoreticky to můžeš vnímat tak, že pokud žiješ z dividend, zaplatíš o 5 % nižší daň a tím pádem si můžeš dovolit o 5 % víc. Další výhodou je, že daň za zdravotko je extrémně nízká. Pokud bysme náš budget upravili, tak se dostaneme na 11 800 korun nebo 472 euro.
Nakonec nám průměrnej budget vyšel na 27 250 Kč nebo 1 090 eur měsíčně. To už je trochu víc než v Thajsku, ale zase, pokud žiješ z dividend, máš tam 5% slevu, takže to pak vypadá takto.
Nakonec se tedy skoro vejdeme do tisíci euro, máš tam budget na nějaký to cestování, život ve větším a lepším bytě a internet bez kompromisu. Budget na jídlo je už větší, dokonce bych řekl že dostačující pro většinu lidí, a pokud si vaříš sám, tak jsi na tom ještě líp.


FINÁLNÍ SKÓRE
Hlavní výhody Bulharska vidím v jednoduchosti přesunu tam, pokud jsi Občan EU. Nemusíš platit za vízum a daně jsou taky drasticky nižší. Ať už tam chceš podnikat, nebo jen žít z dividend. Pokud žiješ z americkejch dividend, budeš mít automaticky o 5 % nižší daň, což je dost dobrej benefit. Navíc tu musíš strávit pouze kolem 3 měsíců v roce, zbytek času můžeš cestovat, takže se BUlharsko hodí i jako dobrá základna, pokud jsi ještě aktivní a máš příjmy. Daně platíš tady, ale žiješ většinu času střídavě v jiných státech. To může být zajímavá možnost. Příroda a památky v Bulharsku jsou moc hezký, navíc má i moře, a možnost vycestovat vlakem za levno se taky nabízí.
Nevýhodou by pak byl fakt, že ta země je trochu hůř vyvinutá, vyšší jazyková bariéra a trochu menší bezpečnost. Stejně tak horší kvalita občanský vybavenosti a služeb. Většina bytů je vybavená ošklivým komunistickým nábytkem. Nicméně v průměru rozhodně ušetříš. Já bych bulharsku přidělil skóre 9/10. Pokud ještě chceš být aktivní a jde ti o nejnižší daně, pravděpodobně nic lepšího nenajdeš. Naopak z hlediska prostředí a přírody existují exotičtější státy.
SKYCHATTERS




