Tímhle článkem bych chtěl odstartovat novou sérii, která se bude týkat prozkoumávání velmi zajimavých států jako kandidátů na odchod do předčasnýho důchodu a zvýšení kvality tvýho života, za mnohem nižší nebo stejný množství peněz, v porovnání s Českem. A co přesně že budeme dělat? To je jednoduchý, vybereme si konkrétní stát, a konkrétní město, a popíšeme si, jakou bys tam mohl mít kvalitu života a kolik by tě to stálo, kdyby ses tam přestěhoval a strávil tam svůj předčasný důchod. A taky jestli bys třeba ušetřil na daních a pojištění v závislosti na tvý strategii čerpání z portfolia. Popíšeme si vždycky minimálně tři alternativy budgetů, nejnižší, průměrný a megalomanský. Podíváme se i na všechny potřebný záležitosti, jako ceny pojištění podle věku, jaký nám vzniknou daňový povinnosti, pokud budeme žít z dividend nebo budeme odprodávat naše portfolio, jak získat rezidenci, popíšeme si kvalitu místního zdravotnictví, úroveň turismu a kolik by nás třeba stál nákup nemovitosti nebo jestli je lepší pronajímat. Nakonec si tohle všechno dáme dohromady a vyjde nám, kolik průměrně korun měsíčně budeme potřebovat, když bychom se chtěli usadit v důchodu právě v tomhle státě. A pro naše slovenský bratia vám ty ceny ukážu i v eurech. Tak pojďme na to, a asi nikoho nepřekvapí, že jako první možnost si tady ukážeme Thajsko.
Nejedná se o žádný formát investiční ani daňové rady. Divák na sebe přebírá veškeré riziko při aplikování informací v tomto příspěvku.
LOKACE
Thajsko je stát v jihovýchodní Asii. Jeho sousedy jsou Myanmar, Laos, Kambodža a Malajsie. Když se řekne Thajsko, tak se ti nejspíš vybaví takovej typickej paradise s mořem, spousta slunce, nějaká ta džungle a ostrovy. A samozřejmě taky bohatej noční život, výborná asijská kuchyně a ladyboys. A tak to i do určitý míry je. Thajsko má geograficky docela dobrej přístup k moři, zejména jeho největší města. Hlavní město Bangkok je v podstatě u moře, Pattaya taky a stejně tak i velmi populární ostrov Phuket.
V rámci cen je v průměru nejdražší právě ostrov Phuket, to je totiž zaprvý ostrov, takže doprava zboží tam, a stejně tak obytná plocha bude dražší. Těsně za ním stojí hlavní město Bangkok, a nejlevnější z těchhle tří měst je právě Pattaya. Už z tohohle pohledu by tedy pro lidi, kterým nevadí, kolik utratí, by pravděpodobně nejlepší lokace byla buď Phuket nebo Bangkok. My se ale v tomhle videu podíváme právě na město Pattaya, který alespoň podle mě nabízí ten nejlepší poměr kvality za přijatelnou cenu.
KLIMA
V Thajsku panuje tropické podnebí, s vysokými teplotami a vlhkostí po celý rok. Období sucha trvá od listopadu do dubna, zatímco období dešťů, charakterizované častými a silnými přeháňkami, trvá od května do října. Teploty se obvykle pohybují od 25°C do 35°C. Proto není v Thajsku běžný mít k pračce i sušičku, zato klimatizaci najdeš všude.

MĚNA
Thajsko používá TBH neboli Thajský Baht. Baht je asi o 40 % slabší než koruna, to znamená že za sto korun dostaneš 60 Thajských bahtů. A jedno euro je momentálně 39 Thajských Bahtů.
VÍZA
Aby tě do Thajska na delší dobu vůbec pustili, budeš potřebovat vízum. A už tady začíná problém. Existuje spoustu různých verzí víza, ale žádná z nich není úplně ideální. Asi nejpopulárnější vízum je Retirement visa, která přesně cílí na bohatý americký důchodce, který se jdou do Thajska usadit na stáří. Tahle víza je prakticky zdarma a na neomezenou dobu, akorát člověk musí mít buď 800k bahtů [515k Kč | 20 000 EUR] v thajský Bance, nebo prokázat pasivní příjem aspoň 50 000 bahtů měsíčně [32k Kč | 1 277 EUR]. To by nemusel bejt takovej problém, protože se počítají nejrůznější pasivní příjmy, problém ale je že tohle víza je dostupný až od 50 let. Skoro jako kdyby nevěděli že člověk může jít do důchodu klidně i ve třiceti, třeba jako my. Taková diskriminace…
Takže pokud je ti 50, tahle forma víza je bezkonkurenčně nejlepší. Akorát si budeš muset vytyčit půl milionu korun, který si pošleš do thajskýho bankovního účtu a ty tam budou prostě sedět. Naštěstí si je aspoň můžeš dát na spořící účet abys na ně aspoň měl nějaký úrok. Thajsko má teď taky období vyšší inflace, a momentálně můžeš dostat něco kolem 2% úroku, takže aspoň něco. Ovšem těžko říct, kolik by to bylo v období nízký inflace. Nakonec je teda lepší prokázat ten pasivní měsíční příjem. A to budeš muset dělat pravidelně při obnovení víza, což je každý rok.
Další alternativa pro ty, kterým není 50, je educational visa. Tohle vízum se dá prodloužit až na tři roky a podmínkou je že budeš v Thajsku něco studovat, a pak je prakticky zdarma. Není to ale nic tak přísnýho, jako třeba chodit tam na univerzitu. Ne, můžeš v pohodě studovat třeba thajský jazyk, pravděpodobně by stačila i hodina týdně, a jakmile máš potvrzení o účasti, dostaneš vízum. Nebo můžeš studovat třeba budhismus a podobně. Takže tenhle requirement je značně volnej. No a až vyprší ty tři roky, můžeš se poradit s někým místním o tom, jaký by byly nejlepší další kroky. Thajsko ještě nabízí i víza, který si prostě koupíš a pak máš právo v zemi žít. Jedno takový stojí například 400k korun | 15 000 eur] na pět let a dá se prodloužit. Takže já bych doporučoval začít edukačním vízem se studiem jazyka, a po třech letech hold uvidíš, jak dál a jestli se vyplatí za delší vízum zaplatit.

ZDRAVOTNICTVÍ
V rámci spousty víz je potřeba myslet i na zdravotní pojištění. To budeš potřebovat v každým případě. Co je tady dobrý, je že pokud jsi mladej, vyjde tě solidní plán bez problému na 30 až 40 dolarů měsíčně, takže řekněme 800 Kč nebo 35 eur. Plán pro člověka o věku 65, což už je dost rizikovej věk, například v Thajsku vyjde na zhruba 1400 Kč nebo 60 eur měsíčně. A pokud bys chtěl plán se vším všudy, jako třeba zubní hygienu zdarma, plný dentální krytí, všechny úrazy a nemoci plně hrazený a žádnou nutnost platit na začátku zálohu, tak tě to bude stát kdokoliv od 3 500 Kč až do 4 500 Kč, nebo od 130 až 185 EUR.
Tady připomínám, že v Česku musíme platit minimální zálohy na zdravotní pojištění 2 600 kč měsíčně, a nemůžeme si v žádným případě vybrat, jestli si třeba chceme připlatit za pojištění zubů atp. a i tak se za spoustu věcí platí, viz třeba bílý plomby, korunky, implantáty, hygiena apod. Takže bych se odvážil říct, že na pojištění v Thajsku rozhodně oproti Česku nebudeš tratit. A pokud máš obavu nad kvalitou zdravotnictví v týhle zemi, tak neměj. Paradoxně je kvalita zdravotnictví v týhle zemi daleko vyšší. Je to taky tím, že Thajsko se vyvinulo později než ostatní země, takže mají novější a kvalitnější vybavení, kdežto vyvinutý země používají mnohdy pořád ty stejný 30 let starý mašiny, a navíc si účtujou daleko víc. Spousta doktorů v Thajsku umí bez problému anglicky a jsou vysoce kvalifikovaní.
JAK ZÍSKAT REZIDENCI
Pokud máš vízum a pojištění, tak získat rezidenci je jednoduchý. Stačí být v Thajsku víc jak 183 dní v jednom roce, a jsi tam daňovým rezidentem. To znamená, že nebudeš platit daně nikde jinde, ale jen tam.
DANĚ Z DIVIDEND ČI AKCIÍ
Pokud už si nevyděláváš, a jen čerpáš z americkejch dividend, tak se pro tebe oproti česku nic nemění. Podle dohody W8BEN, kterou má Thajsko s USA, ti totiž na dividendách, stejně jako v Česku, budou strhávat pouze 15 %. Pojďme se ale podívat na ostatní druhy příjmu, kde už to začíná být zajímavější. Dřív bylo Thajsko takovej malej daňovej ráj. Platilo totiž pravidlo, že pokud jsi vydělal nebo měl příjmy mimo Thajsko, tak pokud si tyhle příjmy nepošleš do thajskýho bankovního účtu během daného kalendářního roku, tak je nemusíš danit. To v praxi znamená, že pokud jsi třeba Prodal akcie, nebo měl úroky z půjček v Evropě, nebo jsi měl dokonce zahraniční firmu třeba v Honkongu nebo v UAE, tak pokud jsi s posláním zisků počkal do 1.1. dalšího roku, tvoje daň byla 0 %. A toho spousta lidí využívalo a Thajsko byl vlastně takovej malej daňovej ráj.
Tohle se ale od roku 24 změnilo, a teď se musí danit všechny zahraniční příjmy, nejenom ty mladší jak rok. To je docela smutný, ovšem pokud žiješ z dividend, tak tě to netrápí. Tam je pořád stejných 15 %. Pokud ale třeba žiješ pomocí pravidla 4 % odprodáváním portfolia, tak to už může být problém. Pojďme se podívat, jak to Thajsko nově vymyslelo: Ve starším režimu bys prostě odprodal portfolio, nechal peníze ležet na investičním účtě aspoň rok, a po roce poslal peníze do thajský banky. Tím bys danil 0%.

V rámci nového režimu si můžeš prohlídnout tuhle tabulku. Podle toho, kolik vyděláš za rok, a sem patří všechny pasivní i aktivní příjmy dohromady, budeš platit určité procento na dani. Pokud chceš například odprodávat tak, abys měl 40k Kč měsíčně, tak budeš ještě platit 15 % daň. Ale cokoliv nad to bude 20 % a víc. To je docela neideální, zvlášť když si vezmeš, že v česku je to po třech letech bez daně. Ale pozor, Česko se nejspíš taky brzo rozhodne, že tohle pravidlo zruší, podobně jako tenhle rok Thajsko, tak bacha na to. To znamená, řekl bych, že pokud používáš pravidlo 4 %, Thajsko se ti nevyplatí. Pokud naopak čerpáš z amerických dividend, je na tom Thajsko stejně, jako Česko, tedy 15 % daň na dividendách stržená už v USA.
BYDLENÍ
Pojďme se nejdřív podívat na typický ceny ubytování. Thajsko, a víceméně většina asijských států je známá tím, že mají všude takzvaný kondominia. To jsou obrovský moderní paneláky, který jsou rozsekaný na stovky malých bytů. Ty jsou obvykle určený k pronájmu, ale dají se i koupit. Od těchto bytů můžeš očekávat, že budou plně vybavený a hned ready k žití. Ceny se samozřejmě mění s velikostí bytů, a taky s délkou pronájmu, čím delší, tím levnější. Je docela těžký tady odhadnout ceny, takže to dáme do takových škatulek. Nicméně nejlevnější kondo jsem viděl za zhruba 97 dolarů měsíčně, což je 2 200 Kč nebo asi 90 euro. To předpokládám mělo asi tak 15 až 20 metrů čtverečních maximálně.
V průměru bychom mohli říct, že nejlevnější konda budou čistě ze stránky nájmu stát asi 200 euro měsíčně nebo 5000 korun, ty budou mít kolem 20 až 30 metrů čtverečních a obvykle jeden pokoj, průměrný konda okolo 400 euro, neboli 10 000 Kč, a budou mít 30 – 50 m čtverečních a obvykle dva pokoje, a prémiový konda kolem 600 euro neboli 15k Kč, a cokoliv nad 50 m čtverečních, a víc než dva pokoje. Samozřejmě záleží i na lokaci danýho konda. Jestli je v centru nebo u pláže apod. Další velkou výhodou je, že každý takový komplex má obvykle vlastní bazén a posilovnu, která je v rámci nájmu zdarma, a můžeš jí kdykoliv využívat. To mi přijde jako parádní věc. Představ si mít v paneláku místo sušárny a kolárny radši posilovnu a bazén k tomu.
A pokud bys chtěl mít radši celej dům pro sebe namísto menšího bytu, tak i takový jsou k mání, ale budou samozřejmě víc na okraji města, a ne v centru. Za dům si oproti kondu připlatíš tak 200 euro nebo 500 Kč ke každý tý velikostní možnosti, kterou jsem tu popsal.

HOTELY
A jen tak pro zajímavost, nejlevnější hotel tě vyjde zhruba na 160 korun na den, nebo asi 7 euro. To je ale samozřejmě extrém. Za průměrný hotel jinak zaplatíš něco kolem 300 korun na noc, nebo 12 euro.
ELEKTŘINA A VODA
Voda v Thajsku je prakticky zdarma. Předpokládal bych tedy, že náklady za vodu budou maximálně 10 euro nebo 250 korun. Elektřina už je na tom ovšem jinak. Jako taková je docela levná. Ale Thajsko je velmi horká země. Takže pokud necháš klimatizaci běžet celý měsíc, můžeš očekávat klidně 50 Euro nebo 1 300 korun měsíčně.
JÍDLO + GROCERIES
Pro mě asi nejzajímavější kategorie, a to ceny jídla v restauracích a supermarketech. Za prvý bych začal tím, že thajská kuchyně je výborná. Ale pokud jí nemáš rád, tak se sem určitě nestěhuj.
Skutečnost je taková, že thajský jídlo uvařený z tamních surovin je extrémně levný. V podstatě jedna velká porce se vejde bez problému do padesáti korun v restauraci, nebo do dvou eur. To jsou ale hlavně menší restaurace stylu street food, který se úplně nezaměřujou na turisty, ale spíš na místní. Krabička ovoce tě přijde na 25 korun nebo 1 euro, typický smoothie půl litr, rovněž 25 Kč nebo euro.




V normálních restauracích jsou ceny zhruba o 30 % lepší než v Česku. Ceny jídla jsou tedy oproti Praze minimálně poloviční. A stejně tak je to i s potravinama v obchodě nebo s hotovýma předvařenýma jídlama. Zpravidla tě teda vaření thajskýho jídla doma, nebo chození do restaurací, vyjde peněžně na stejno. Takže si můžeš vybrat, co máš radši. To je docela zajímavý v porovnání s Českem, kde bysme se v restauraci v porovnání s vařením nedoplatili. A dokonce samotná doprava jídla k tobě domů, neboli takeout, tě přijde jen asi na jedno euro nebo 25 korun navíc. Takže objednávat si jídlo se mega vyplatí.
Ovšem pozor, to co jsem tu zmínil se vztahuje jenom na domácí thajský speciality. Paradoxně jakákoliv jiná kuchyně, či importovaný zboží, bude mnohem dražší. Pokud teda máš třeba rád indickou kuchyni, nebo pizzu či hamburger, budou tě tyhle jídla stát v restauracích pravděpodobně víc, než tady u nás v Česku. Což je docela zajímavý. Takže pokud chceš ušetřit, budeš se muset držet u domácí thajský kuchyně. A stejně tak je to i s potravinama v obchodech. Pojďme se pro zajímavost ještě podívat na příklad pár restaurací a jejich cen za domácí pokrmy, a taky ceny all you can eat restaurací, který nabízí lepší výběr a lepší cenu.


Pokud už máš dost thajský kuchyně a chceš pro změnu zkusit něco jinýho, pak doporučuju zajít do nějaký restaurace ve stylu bufetu neboli all you can eat. Obvykle se ceny za jídlo i pití pohybujou od 180 Kč neboli 7 EUR do třeba 500 Kč neboli 20 EUR. To může být jen o trochu levnější v porovnání s Českem, na druhou stranu tyhle bufety často nabízí víc druhů kuchyní, a to i ty normálně dražší, jako třeba indickou kuchyni, sishu, mořský plody a tak podobně. Pokud už ti teda thajský jídlo leze krkem, proč si jednou či dvakrát týdně nezajít do takovýho bufetu, utratit kolem 300 korun v průměru a užít si neomezený zahraniční jídlo? Možností je nakonec spousta.




PRONÁJEM NEBO NÁKUP NEMOVITOSTÍ
Já si myslím, že při tak nízkejch cenách, jaký jsou za pronájem v Thajsku, se stoprocentně vždycky vyplatí pronajímat. Sice je možný koupit si menší kondo už za zhruba milion korun nebo 45k eur, ale pravděpodobně budeš muset mít tyhle peníze v hotovosti, sehnat půjčku v Thajsku bude totiž pro cizince složitější, navíc se uvazuješ buď žít na tom místě, a nebo ho budeš muset pronajímat, a taky jsou tu rizika s kvalitou a řešení problémů s údržbou. Ale samozřejmě, pokud si vybereš dobrý místo a budeš ho pronajímat turistům s přirážkou, může to být velmi lukrativní. Nicméně na dlouhý žití bych preferoval nízkorozpočtový pronajímání, i přesto, že to možná nemusí dlouhodobě finančně být tak výhodný. V důchodu už chceš ale přece mít klid no ne?
MOBILNÍ TARIF A INTERNET
V Thajsku není problém sehnat kvalitní tarif a pokrytí za levno, se vším všudy ti to vyjde na 10 až 20 euro, tedy 250 až 500 korun maximálně. Wi-fi připojení v kondu včetně televizního signálu už je trochu dražší, kolem 30 eur nebo 750 Kč navíc.
TURISMUS A AKTIVITY
Protože si důchod samozřejmě chceš užívat, neměl by chybět ani turismus a sem tam nějaký výlet po Thajsku nebo do přilehlých zemí. Tadyta kolonka je samozřejmě naprosto flexibilní. Pokud jsi na budgetu, nemusíš za cestování utratit nic a hold se jen občas půjdeš projít po okolí nebo si zajdeš na pláž či do parku. Pokud máš ale větší budget, můžeš si každý měsíc udělat výlet do okolních zemí, jako třeba Laos a podobně. Zkrátka a dobře je to na tobě a tak z toho budeme vycházet.
ŽENSKÝ
Docela zajímavý téma, ale chtělo by to tu taky zmínit, zvlášť pokud je ti sotva třicet a už jsi v důchodu. Thajsko je samozřejmě dost známý svým, ehm, dospělým turismem. Existuje spousta barů a nočních klubů, kde se holky předváděj a nechaj si koupit drinky a někdy i víc. Co mi přijde nejsrandovnější je že se to až tak moc zvrtlo, že drtivá většina hezkých holek bude pracovat v nějakým takovým klubu a vytahovat peníze z bohatých starých Američanů. A mnohdy mají tyhle holky těchhle Američanů omotaných kolem prstů víc, a ti jim pak ze zahraničí posílají peníze a podporu.
Co se týče hledání nějaký partnerky, pokud bys šel například přes Tinder nebo nedej bože přímo přes bar, měl bys být hodně na pozoru, protože pravděpodobně s tebou taková holka nebude úplně upřímná. Navíc protože v Thajsku prakticky neexistuje žádná sociální podpora nebo důchod, očekává se od dětí, že se ve stáří postarají o rodiče. Pokud chceš mít holku z baru jenom pro sebe, bude nejspíš očekávat, že se postaráš jak o ní, tak o její rodinu a vynahradíš jí peníze, který by jinak mohly vydělávat v baru. A holky z baru si můžou přijít i na 3k dolarů měsíčně, což je hodně.
Nejlepší způsob, jak někoho potkat, je nakonec přirozenou cestou. zároveň preferuj holky, který maj nějakou stálou práci a který jsou přes den zaneprázdněný nebo mají nějaký fixní schedule. Holky, který celej den nic nedělaj, buď žijou na podpoře od svýho přítele v zahraničí, a nebo se věnujou freelancingu, jestli víš co tím myslím. Nicméně najít si kvalitní partnerku v Thajsku rozhodně nebude jednoduchý. Tak a teď už dost o tomhle tématu.

BARY
Když už tady mluvíme o těch barech, tak je tu ještě jedna možnost, za co utrácet peníze. A to je právě chození do barů a alkohol. Obvykle jedna návštěva baru přijde tak na 10 až 20 euro, neboli 250 až 500 korun, takže záleží na tobě, jak často budeš chodit. To v našich budgetech zohledníme.
DOPRAVA
MHD v Thajsku je trochu horší, většina lidí si pronajme skútr, to tě vyjde tak na 20 euro měsíčně za benzín, nebo 500 korun. Alternativou je využít služby jako Grab, což je úžasně levná alternativa uberu, apod, ty budou trochu dražší, řekněme 30 euro měsíčně za běžný použití neboli 700 korun. Hlavní je nepoužívat běžný taxi, protože ty si účtujou značně víc.
PŘÍKLADY BUDGETŮ
Pojďme si to teda všechno dát dohromady. Představím ti tady tři budgety, jeden nejlevnější, pak průměrnej a nakonec megalomanskej. Je to spíš jenom taková guideline pro představu. Všechny budgety jsou vypočteny na jednu osobu, a spousta věcí je přizpůsobitelná. Zároveň taky přidáme nějakou základní cenu za vízum, její obnovení apod. To bude zhruba 25 euro nebo 600 korun.
CHEAPEST
Jako nejlevnější budget tu máme:
- Ubytování: Ačkoliv pro extrémní šetřílky existuje možnost sehnat kondo za zhruba 100 euro nebo 2500 korun měsíčně, není to něco co bych doporučoval. Podle mě je minimální dobrá cena za prťavý kondo kolem 200 eur nebo taky 5000 korun, a na tom zůstaneme pro náš minimální budget.
- Elektřina + voda: Pokud jsi na budgetu, tak nezapínej klimatizaci. Jak už jsme to shrnuli, voda a elektřina tě budou dohromady stát pravděpodobně maximálně 20 euro nebo 500 korun.
- Internet: Internet ti stačí jen do mobilu, v rámci konda si můžeš udělat hotspot, a televizi nepotřebuješ. Takže tady se pohybujeme okolo 15 euro neboli 350 Kč.
- Pojištění: Uvažme základní pojištění pro mladýho člověka, řekněme 30 eur nebo 700 Kč měsíčně.
- Jídlo: Pokud chodíš na street food, není problém se najíst za 100 Kč denně, což dělá 3000 korun měsíčně, nebo 120 Euro.
- Groceries: Těch už moc nepotřebuješ, ale zahrňme sem i nějaký nový oblečení, prací prostředky, toaleťák a podobně. Tohle nebude víc než 15 euro nebo 350 Kč měsíčně.
- Cestování: V tomhle ohledu si v našem nejmenším budgetu žádný cestování nedopřáváme, takže nula.
- Bary: Do barů v rámci tohohle badgute nechodíme vůbec. Takže nula.
- Doprava: Jenom příležitostně, řekněme 10 euro, tedy 250 Kč měsíčně.
- Vízum: 25 euro neboli 600 Kč.
MID
Pro middle budget tu máme:
- Ubytování: Takové průměrné ubytování bych viděl zhruba za cenu 400 eur nebo 10 000 korun měsíčně. To už sežene solidní kondo s minimálně dvěma pokoji.
- Elektřina + voda: Tady už uvážíme sem tam zapnutou klimatizaci, a proto jsme tyhle čísla navýšili na 40 euro nebo 1000 korun měsíčně.
- Internet: Už chceme trochu lepší tarif, takže jsme naší spotřebu navýšili na 20 euro neboli 500 korun měsíčně.
- Pojištění: Opět jsme trochu zvýšili naše nároky, takže tu máme 40 euro neboli 1 000 korun měsíčně.
- Jídlo: Pokud chodíš na street food, není problém se najíst za 100 Kč denně, což dělá 3 000 korun měsíčně, nebo 120 Euro. K tomu ale navíc přidáváme možnost chodit 2x týdně na bufet, což je v průměru 10 eur navíc za každou návštěvu. Dohromady tedy 200 euro měsíčně, neboli 5 000 korun.
- Groceries: Tenhle výdaj jsme zdvojnásobili. Opět spadá sem oblečení, léky, drobný zákusky a podobně.
- Cestování: Když už máš průměrný budget, určitě budeš chtít cestovat. Sem jsem dal 100 euro měsíčně, neboli 2 500 korun, což mi na pár menších výletů přijde dostačující. V tom máme hotely typicky za 300 korun na den, a samozřejmě i dopravu a památky.
- Bary: No joo, ty bary. V tomhle budgetu už si můžeš dopřát jednu návštěvu týdně, v průměru za 10 eur. Takže 40 eur dohromady, neboli 1000 Kč.
- Doprava: Tady jsem dopravu ztrojnásobil. Takže se můžeš trochu víc nechat povozit. Nebo si pronajmout motorku a utrácet za benzín.
- Vízum: 25 euro neboli 600 Kč. To je stejný.
HIGHEST
V našem posledním budgetu už ti jen ukážu pro zajímavost, na kolik by tě vyšel naprosto bohatej život bez omezování se v Thajsku. V podstatě tu můžeš vidět, že oproti průměrnýmu budgetu se naše výdaje opět zdvojnásobily.
Za zmínku tu stojí budget na jídlo, který skoro přerostl nájem. To je opravdu budget pro zahraniční restaurace a neomezený bufety, drahý koktejly a podobně, prostě neděláš fakt žádnej kompromis. Už si nebereme servítky se spotřebou, elektřinu neřešíme a internet je taky kvalitní.
Zdravotní pojištění se taky zdvojnásobilo, za tuhle cenu si můžeš dovolit být v mladým věku být krytej prakticky na všechno, mít třeba i pokrytí zubů a zraku, což bych třeba já v česku dost ocenil, a to za vlastně stejnou cenu jako tady.
Cestování a bary jsou taky víc než dvojnásobný, záleží co upřednostňuješ víc. S tímhle budgetem si ale můžeš dovolit jít chlastat pomalu každou noc v měsíci. A nebo někam vycestovat pomalu každý týden. Nakonec nás takovejhle budget vyjde na 46 000 korun nebo 1825 eur.
Ale s kvalitou života, za kterou bychom v česku pravděpodobně zaplatili pomalu 2x víc.



A to nám dohromady dává 10 800 Kč nebo 435 euro. Tohle je asi ten nejmenší budget, se kterým bych já byl spokojenej. Samozřejmě se dá ještě zkrouhnout, Naprostý minimum by podle mě bylo něco kolem 8k korun měsíčně a tedy zhruba 320 euro. Samotný chudý studenti v Pattaye říkají, že asi nejmíň, za kolik by mohli žít, je 10 000 Bahtů měsíčně, což je asi 6 000 korun nebo 250 euro.
Je to sice hodně málo, a nemáš tam žádný budget na cestování nebo jinou zábavu, na druhou stranu, pokud žiješ z dividend, tak to s takhle nízkým budgetem budeš muset vydržet jen pár let. Protože jak víš, dividendy běžně rostou rychleji než inflace.
Takže nakonec se vším všudy nám tenhle budget vyšel na zhruba dvojnásobek předchozího. A to celkem 23 000 Kč nebo 925 euro. Vesměs si myslím, že ideální životní styl leží kdekoliv mezi prvním a druhým budgetem, takže kdekoliv mezi 11 000 a 23 000 korunama měsíčně.
Každou položku si můžeš upravit, od někud si můžeš ubrat, a někde naopak přidat. Pokud nerad chodíš například do barů, tak to můžeš všechno šoupnout do cestování, a nebo ušetřit. A tak podobně.

FINÁLNÍ SKÓRE PRO THAJSKO?
Takže jak bych já ohodnotil Thajsko na škále od 1 do deseti? Za mě je to někde mezi 7,5 až osmi body. Je to tropická země se spoustou krásný přírody a památek, jídlo je výborný, moře i počasí je parádní po většinu roku. Ubytování v krásnejch novejch kondech, který jsou velmi levný a poskytují mnohdy i bazén a posilovnu zdarma. Domácí thajský jídlo je výborný a extrémně levný, na druhou stranu za zahraniční pokrmy si člověk dost připlatí, leda, že by chodil na bufety. To může být nevýhoda.
Co může být nevýhodou je hledání potenciálního partnera, na to Thajsko opravdu není ideální. A samozřejmě asi největší nevýhody by byly změna daňovýho režimu, kterej v případě aplikace pravidla 4 % může být značně horší, než v Česku, Pokud žiješ z dividend, nic se pro tebe nemění, a problematika se sehnáním víza, která v podstatě vyžaduje buď investici alespoň půl milionu korun, a nebo potřebu mít aspoň 50 let věku a další podmínky na příjem.
Na druhou stranu fakt, že ceny jsou tak extrémně nízký a jedná se o ráj světa s mořem a vyšší kvalitou zdravotnictví, bych Thajsko ohodnotil 8. body z deseti a poměrně ideální destinaci na usazení se v předčasným důchodu, rozhodně lepší než Česko. Rozhodně to ale není nejlepší destinace, a pokud se chceš dozvědět o lepších kandidátech, tak se přihlaš k pravidelnému Newsletteru, polechtej algoritmus a těš se na další videa s tímhle tématem.
SKYCHATTERS




